Türkiye'de siyasi mahkumların kapatılması ve f-tipi cezaevleri
The closure of political prisoners, and f type prisons in Turkey
- Tez No: 265355
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALEV ÖZKAZANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Siyasi suçun ne olduğu ve siyasi suçlunun nasıl kapatılması gerektiği halen üzerinde bir mutabakata varılamamış tartışmalı bir konudur. Siyasi mahkumluk kavramı ve buna bağlı olarak cezaevi politikası, devlet tarafından ülkedeki politik muhalefetin seyrine göre şekillendirilmektedir. Devletin ülkedeki politik muhalefetin seyrine göre cezaevleri politikası belirlemesi cezaevlerinin temel işlevi ile de örtüşmektedir. Cezaevleri, devletin belirlediği sınırlar içerisinde kalmayıp, çizgi dışına çıkıldığında olacakların gösterildiği bir gözdağı aracıdır. Cezaevleri politik muhalefetin sindirilmesi ve etkisizleştirilmesi sürecinde birçok girişimin denendiği kurumlar olmuştur.Tezimizde, Türkiye'de tarihsel olarak siyasi suçlu tanımı değiştikçe, siyasi mahkumlara nasıl davranıldığını, siyasi mahkumların nasıl kapatıldığını, siyasi mahkumların son kapatılma yeri olan F Tipi cezaevlerinin ne getirdiğini ve bu haliyle F Tipi cezaevlerinin cezaevleri sorununa çözüm sağlayıp sağlayamadığı belirlenmeye çalışıldı. Bu bağlamda Türkiye'de siyasi suçluyu tanımlamaya bağlı olarak siyasi suçluya yapılan muamele ve kapatma pratiği değişikliğe uğramaktadır. Devletin siyasi suçu rejim için tehlike olarak görmediği dönemlerde, siyasi suçlular cezaevlerinde yaşamlarını rahatça sürdürmektedir. Devlette siyasi suçun rejim için tehlikeli olmaya başladığı algısının yerleşmesiyle birlikte, siyasi suçlunun cezaevlerindeki yaşamı zorlaşmakta hatta varoluşu tehlikeye girebilmektedir. Türkiye'de siyasi suçluyu kapatma politikası iktidara gelen siyasi partilerden bağımsız, süreklilik arz eden bir devlet politikasıdır. Siyasi suç algılamasının bir sonucu olarak ortaya çıkan siyasi mahkumların kapatılma yeri F Tipi cezaevlerinin tehlikeli sonuçlarına işaret edilmektedir. Bu haliyle F Tipi cezaevlerinin bir çözüm olmadığını, siyasi makumları yalnızlaştırdığını ve politik kişiliklerine zarar verdiğinin altı çizilmektedir.
Özet (Çeviri)
The definition of political crime and how political criminals need to be closed are still controversial issues. The concept of being political prisoner and consequently prison policy are shaped by state according to the course of the country's political opposition. State?s determination of prison policy according to the course of the country's political opposition is consistent with the basic function of prisons. The prison is a device of intimidation that shows what is going to happen when it is gone out of bounds that set by the state. Prison is an institution that many initiatives has been tested in the process of suppression and deactivation of political opposition.In our thesis, it has been tried to identify that, as the definition of the political criminal has changed in Turkey historically, how political prisoners were treated, how political prisoners were closed, what F type prisons brought as the prisoners? recent place of being closed and whether F type prisons, currently, brought a solution to the prison problem or did not. In this sense, the treatment made to political criminal and practice of closure, depending upon the definition of the political criminal in Turkey, are changing. Political prisoners live inside prisons smoothly in the periods when state has not seen political crime as a threat against the regime. Political criminal?s life in prison become harder, even its existence can be in danger along with perception of the political crime in the eyes of the state is rooted as a threat against regime. The policy of the closure of political criminal in Turkey is independent from political parties in power. It is permanent policy of the state. It is pointed out that the F type prisons? dangerous consequences which emerge as a result of perception of political crime, as the political criminals? place of being closed. It is emphasized that F type prisons are not a solution. It isolates political criminals and harms their politic identities.