Sermaye yapısını belirleyen faktörler: Sektörel bir inceleme
Determinants of the capital structure: A sectoral analysis
  1. Tez No: 265354
  2. Yazar: BAHADIR UYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN SAYILGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Finans literatürünü en çok meşgul eden konuların başında gelen sermaye yapısı ile ilgili olarak pek çok teorik ve ampirik çalışma yapılmıştır. Bu çalışma ise sermaye yapısını etkileyen faktörlerin incelenmesi ve sermaye yapısına dair geliştirilen yaklaşımların sınanmasını amaçlamaktadır.Çalışmada, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın yayınladığı sektör bilançolarından yararlanılarak bir Türkiye modeli oluşturulmuştur. 10 sektörün bulunduğu model, 1996-2008 yıllarını kapsamaktadır. Büyüklük, varlık yapısı, kârlılık, büyüme fırsatları, borç dışı vergi kalkanı ve iflas riski gibi firmaya özgü faktörlerin açıklayıcı değişken olduğu analizde, panel veri yöntemi kullanılmıştır.Analiz sonuçlarına göre, sermaye yapısı ile borç dışı vergi kalkanı arasındaki negatif, büyüme fırsatları, varlık yapısı, kârlılık ve büyüklük ile ise pozitif ilişki saptanmıştır. Elde edilen sonuçlar, genel olarak ödünleşme yaklaşımını doğrulamaktadır.
Özet (Çeviri)
A considerable number of theoretical and empirical studies have been made on the topic of capital structure, one of the most important issues in finance literature. Aim of this study is to examine the determinant factors test the approaches of capital structure.In the study, a Turkey model has been established by using sector balance sheets, which are published by Central Banks of the Republic of Turkey. The analysis of this model covers 10 sectors from 1996 to 2008. In the analysis, in which the explanatory variables are size, tangibility, profitability, growth opportunity, non-debt tax shield and financial distress, the panel data methodology is used.Our analysis shows that non-debt tax shield reveals inverse relation with debt level; however, growth opportunity, tangibility, profitability and size reveal positive relation with leverage ratio. Our results show strong evidence for the trade-off theory.