Türkiye'de turizm endüstrisinde sosyal sorumluluk kampanyaları: T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın yeşil yıldız uygulaması ve Calista Otel örneği üzerine amprik bir çalışma
Social responsibility campaigns in tourism industry of Turkey: Green star application of T.R Culture and Tourism Ministry and an empiric study on Calista Hotel
  1. Tez No: 265361
  2. Yazar: ERTAN ÖZÇOBAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA BECERİKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Turizm, İletişim Bilimleri, Public Relations, Tourism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 278
Özet
Turizmin tanımından yola çıkılarak bir kurumsal sosyal sorumluluk projesi olan Yeşil Yıldız kampanyası dahilinde örnek olarak seçilen bir konaklama tesisindeki anket uygulamasıyla son bulan bu çalışmada, anket uygulaması üzerinden yapılan 170'e yakın farklı karşılaştırma, üzerinde yorum yapılabilecek çok fazla veriyi ortaya koymuştur. Turizm sistemi ve küreselleşmenin turizme etkisi konusu ilk bölümde incelenmiş olup, endüstriyel turizm pazarlaması ve küreselleşmenin turizme etkisi ile turizmin dünya ekonomisindeki rolü üzerine odaklanılmıştır. Küresel turizm hareketleri ve dünya Turizm pazarında Türk turizminin konumu Dünya Turizm Örgütü ve Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine dayanılarak tablolar halinde sunulmuştur. Aynı zamanda endüstriyel turizmin geleceği ve öngörülen mali değerler ile turizm hareketine katılacak kişi sayıları istatistiki veriler halinde gösterilmiş, ABD kaynaklı küresel kriz karşısında Türk turizminin avantajları ve öngörüler aktarılmıştır.Bu çalışmanın ikinci bölümünü kapsayan Türkiye'de turizm endüstrisinde sosyal sorumluluk ve halkla ilişkiler konusu dâhilinde, sosyal sorumluluk kavramı, tarihçesi ve kurumsal soysal sorumluluk ile halkla ilişkilerde sosyal sorumluluğun uygulanabilirliği konuları ilişkilendirilmiş ve son kısımda ise turizm endüstrisinde sosyal sorumluluk uygulamalarına yer verilmiştir.Çalışmanın amprik kısmının yer aldığı üçüncü bölümde Yeşil Yıldız uygulamasının kapsamı, amacı ve hedef kitlesi üzerinde durulmuş ve anket çalışmasının bilimsel araştırma tekniklerinden bahsedilmiştir. Ayrıca anket çalışmasından SPSS programı yoluyla elde edilen veriler ve tablolar Bulgular başlığı altında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study which based on the definition of tourism and ends with a survey in an accommodation facilty that is choosen as a sample within the framework of Green Star campaign which is institutional sosial responsibility project. Almost 170 different comparisons which have been performed over the survey proved many datum that could be remarked.Tourism system and the effect of globalization on tourism have been reviewed in the first chapter as well as it is focused on the role of tourism in global economy, the effect of globalization on tourism and industrial tourism marketing. Global tourism movements and the position of turkish tourism sector in global tourism market have been presented by tables based on the datum of World Tourism organisation and the ministry of Culture and tourism. Also, the future of industrial tourism and estimated financial values together with number of people which will participate in tourism activity has been reviewed in this chapter and the estimates and the advantages of turkish tourism across the global crisis which is USA oriented has been studied.In the second chapter ?Tourism Industy In Turkey?, with in the framework of social responsibility and public relations , consept of social responsibility, it?s history and institutional social responsibility has been correlated with practise of social responsibilty in public relations and social responsibility practises has been given place in the last part.In the third chapter which contains ampirical part of study, it has been focused on the content of Green Star Project, its aim and target group and academic methods of survey have been explained. Also, datum which gathered by SPSS program from survey and tables have been reviewed under title of ?Findings? .