Küreselleşmenin turizm sektörüne etkileri: Türkiye için zaman serisi analizi
Effects of globalization on the tourism sector: Time series analysis for Türkiye
  1. Tez No: 901310
  2. Yazar: SERAP BİLEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA ENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Küreselleşme kavramı; uzun bir tarihsel sürecin sonucunda ortaya çıkmış bir olgudur. Küreselleşmenin ortaya çıkmasında etkili olan; ekonomik, ideolojik, teknolojik ve sosyal-kültürel faktörler her ülke için farklı düzeylere ve farklı özelliklere sahiptir. Dolayısıyla küreselleşme sürecinin ülkeler arasında eşit bir düzlemde yaşandığını söylemek mümkün değildir. Küreselleşme kavramının kökeni 1800'lü yıllara dayanmakla birlikte 1980'lerden sonra ivme kazanmıştır. Küreselleşme ile birlikte ülke sınırlarının ortadan kalkması turizm endüstrisinde de canlılık yaratmıştır. Özellikle teknolojik gelişmelerle birlikte merak edilen bölgelerin araştırılması, ulaşım alanlarında yaşanan konfor ve hız, pazar araştırmasının maliyetsiz olması gibi sebepler turizm faaliyetlerini uluslararası arenaya taşımıştır. Bu çalışmada Türkiye'nin turizm ekonomisi üzerindeki küreselleşmenin etkisi araştırılmıştır. Araştırmada KOF küreselleşme endeksi, turizm geliri ve yabancı ziyaretçi sayısı değişkenleri kullanılmıştır. 1970-2021 yıllarını kapsayan veri seti incelenmiştir. Analiz sonucunda değişkenler arasında bir eşbütünleşme bulunmuştur. Uzun dönemde küreselleşme endeksinin yabancı ziyaretçi sayısı ve turizm geliri üzerinde etkisi olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of globalization; It is a phenomenon that emerged as a result of a long historical process. Effective in the emergence of globalization; Economic, ideological, technological and socio-cultural factors have different levels and different characteristics for each country. Therefore, it is not possible to say that the globalization process is experienced equally among countries. Although the origin of the concept of globalization dates back to the 1800s, it has gained momentum after the 1980s. The disappearance of country borders with globalization has also created vitality in the tourism sector. Reasons such as researching curious regions, comfort and speed in transportation areas, and cost-free market research, especially with technological developments, have brought tourism activities to the international arena. In this study, the impact of globalization on Turkey's tourism economy was investigated. KOF globalization index, tourism income and number of foreign visitors variables were used in the research. The data set covering the years 1970-2021 was examined. As a result of the analysis, an integration occurs between the variables. The long-term impact of globalization on the number of foreign visitors and tourism income was determined.