Basında cumhuriyet mitinglerinin inşasının karşılaştırmalı eleştirel analizi: Cumhuriyet, Hürriyet ve Zaman gazeteleri
A comparative critical analysis of the construction of 'republic demonstrations? in media: Cumhuriyet, Hürriyet and Zaman
  1. Tez No: 265374
  2. Yazar: YELİZ ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİLER DURSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
Bu çalışma, Cumhuriyet mitingleri haberlerinin, Cumhuriyet (laik/Kemalist), Hürriyet (popüler) ve Zaman (İslamcı) gazetelerinde hangi karşıtlıklar temelinde kurulduğunu ve gazetelerin bu karşıtlıkları kurma sürecinde geliştirdikleri ideolojik stratejileri çözümlemeye yöneliktir. Cumhuriyet mitinglerin gerçekleştirildiği dönem, Kemalist ve İslamcı ideolojilerinin Cumhurbaşkanlığı seçimleri sürecinde tekrar karşı karşıya geldiği dönem olması açısından önem taşımaktadır.İslamcı iktidarın en kuvvetli adaylarından bir kişinin Cumhurbaşkanı seçileceği ve bunun neticesinde laikliğin son kalesi olarak nitelendirilen Cumhurbaşkanlığı makamının, dolayısıyla da Türkiye Cumhuriyeti'nin laik yapısının elden gideceği, yerine İslamcı iktidarın arzuladığı şeriat düzenin geleceği endişesi ile düzenlenen Cumhuriyet mitingleri, bu üç gazetede çeşitli karşıtlıklar kurularak inşa edilmiştir. Kurulan bu karşıtlıklar, Kemalist ve İslamcı ideoloji çerçevesinde, toplumsal yapı içerisinde var olan karşıtlıkların devamı niteliğindedir.Çalışma boyunca incelediğimiz Cumhuriyet, Hürriyet ve Zaman gazetelerinde yer alan Cumhuriyet mitingleri haberleri, bu gazetelerin, laik politik bir sistemin yanında ya da karşısında olmaları temelinde, olumlu ya da olumsuz bir şekilde inşa edilmiştir. Bu nedenle laik basının temsilcisi olarak ele aldığımız Cumhuriyet gazetesi ile popüler basının temsilcisi olarak ele aldığımız Hürriyet gazetesinde mitinglere ilişkin haberler tamamen olumlu bir içerikle inşa edilirken, İslamcı basının temsilcisi olarak ele aldığımız Zaman gazetesinde tamamen olumsuz bir içerikte inşa edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims at analysing antagonisms, on the basis of which the press news relating to the `Republic Demonstrations? were constructed in the Turkish newspapers such as `Cumhuriyet? (Secular/Kemalist), `Zaman? (Islamist) and `Hürriyet? (Popular). It continues looking at some ideological strategies made use of by these newspapers in the process of that construction. The time when a series of `Republic Demonstrations? took place was crucial as Kemalist and Islamist ideologies once again opposed each other during debates over the Turkish Presidential elections.Republic Demonstrations were organised as a reaction to the fears, which presumed the collapse of secularism and the introduction of Sharia with the prospect of an Islamist government candidate?s election to presidency. It was believed to be the last castle of a secular regime in Turkey. Thus, all these demonstrations were constructed in the three newspapers with varied models of antagonisms. Such antagonisms, Kemalist and Islamist, can be taken as continuations of those, already there, well entrenched into the structures of Turkish society.News of the demonstrations in Cumhuriyet, Hurriyet and Zaman carried either a negative or positive tone, depending on their attitudes towards an understanding of a secular society. So, it is not surprising to observe that Cumhuriyet, uncompromising defender of Turkish laicism, and Hurriyet, a voice of popular media, as we understand them in this study, depict a positive image of the demonstrations. On the other hand, Zaman, one of the representatives of Islamist media, discredits the importance attributed to the demonstrations, and reflects them negatively.