Terör olaylarının medyada yansıtılış biçimindeki ideolojik farklılıklar (15-20 Kasım 2003 İstanbul patlamaları örneği üzerinden bir inceleme)
İdeological differences in reflection type of terrorist incidents (A research on 15-20 November 2003 Istanbul suicide bombings sample)
- Tez No: 265375
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN KAZANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışma 15-20 Kasım 2003 İstanbul terör saldırılarının Cumhuriyet Hürriyet ve Zaman gazetelerindeki yansımalarının, haber yapılma şekillerinin ve haberlerin sunumundaki gazetelerin ideolojik altyapılarından kaynaklanan farklılıkların ortaya konulmasını amaçlamaktadır.Terör olaylarının medyada nasıl yansıtıldığı, medya sahiplerinin haber yaparken objektif olup olmadıkları, terör ve terörist kavramlarının literatürde kabul görmüş ortak bir tanımı olmamasına rağmen kimi neye göre sınıflandırdıkları çalışmada cevap aranan diğer soru başlıklarındandır.Terörün medyada yansıtılışı ve bu yansıtılıştaki farklılıkların ideolojik bağlamı iki ana temel üzerinde konumlandırılarak incelenmiştir. İlk etapta terörün günümüzde yaşanan olaylarda önemli bir sorun olarak tüm dünya gündemini meşgul etmesi ve bu gündemin art alanı, ikinci olarak bu gündemin oluşturulmasında, yayılmasında, iletiminde rol oynayan önemli bir faktör olan medya ve dolayısıyla terör haberleri üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to prove the 15-20 November 2003 Istanbul Suicide attacks ?Reflections at Cumhuriyet, Hürriyet and Zaman newspapers, the patterns of news making and the newspapers? differences stemming from ideological bases.The reflection manner of Terrorist incidents effects to police-media relations as well as how this news are reflected to media, that media owners being objective while presenting theese news, although terror and terrorist concepts have no common definition in literature to whom and what they are classified are the titles that are to be answered in this study.The reflection of terrorism to media and the ideological context of this reflection?s differences has been examined in 2 basic grounds. Firstly terrorism`s keeping busy the whole world?s agenda as an important problem in casual life and background of this agenda, secondly media and terrorism news which is an important factor in constituting, expanding and delivering of this agenda has been focused in this study.