Türkiye'de 1970'lerde radikal medya
Radical media in Turkey at 1970s
- Tez No: 265392
- Danışmanlar: PROF. DR. ESER KÖKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
?1970'li Yıllarda Türkiye'de Radikal Medya? başlığını taşıyan tez; 1970?80 yılları arasında Türkiye'de üç sosyalist fraksiyonun süreksiz yayınlarını ve betimlenmesini konu edinmektedir. Tez kapsamında, radikal alternatif medya pratiklerinin, genel özellikleri, tematik özellikleri, yayın koşulları ve süreçleri ve dilsel özellikleri incelenmiştir. Bu kapsamda ilk olarak, radikal yayıncılık pratikleri tanımlanmış ve radikal alternatif medya kavramlarının açıklanmasına yer verilmiştir. Radikal alternatif medya pratikleri, demokrasi tartışmalarındaki konumu, toplumsal hareketlerle ilişkisi, sosyalist hareket ve sınıf hareketi açısından anlamı bağlamında ele alınmıştır.İkinci olarak, Türkiye'de sosyalist hareketin yayıncılık pratikleri ele alınmıştır. Bu kapsamda Osmanlı'dan günümüze sosyalist yayınlar derlenmeye çalışılmış ve yayın faaliyetlerinin listesi çıkarılmıştır. 1974 sonrasında radikal yayıncılık faaliyetleri ise Devrimci Yol, Kurtuluş ve Halkın Kurtuluşu adlı yayınların incelenmesi yoluyla ele alınmıştır. Genel özelliklerinin, tematik başlıkların ve dilsel özelliklerinin mercek altına tutulması ile yayınların ortak özellikleri ve farklılıkları açığa çıkarılmaya çalışılmıştır. Belirlenen ortaklıklar ve farklılıklar aracılığıyla sosyalist hareketin yayıncılık pratikleri betimlenmeye çalışılmıştır. Yapılan incelemenin sonucunda görülen, ele alınan yayınların tümünde, tekrara dayalı bir anlatım tarzı olduğu, buyurgan bir dilsel yapı kullanıldığı, hedef kitlenin farklılıklarını (etnisite, toplumsal cinsiyet, cinsel yönelim, yaş vb) göz önünde bulundurmadığı ve tümünü eşitlediğidir. Bunun yanında yayınlarda görsel malzemelerin oldukça sınırlı biçimde kullanıldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The thesis titled ?Radical Media in Turkey in 1970?s? treats of the discontinuous publications of three socialist movements in Turkey between the years 1970 and 1980 and portrays of the qualities of the periodicals of these fractions. In the scope of the thesis, by dealing with fractional publishing which lays ground for formation of an opposite public sphere in Turkey, the general, thematic and linguistic properties of radical media activity, conditions of publishing and publishing process have been examined.In this context, firstly, practices of radical publishing were described and notions of alternative radical media were paraphrased. Practices of radical alternative publishing were dealt in accordance with their positions in democracy discussions, their relations with civil society and their meanings for the socialist movements and class movements.Secondly, the radical media of the socialist movement in Turkey was dealt with. In this sense, socialist publications from the period of Ottoman to present were gathered and their publication activities were listed. The publications named as Kurtuluş, Devrimci Yol and Halkın Kurtuluşu was examined as the publishing activities after 1974. The common sides and discrepancies of these publications have been sought by focusing on editorial process, thematically titles and visual materials. Thorough the discrepancies and similarities, the rhetorical features of the language of socialist movement have been tried to be determined. As a result, it has been found out that, there is an iterative expression, an imperious linguistic structure in all of the publications stated. Besides, it has been determined that all these publications had not taken into consideration the differences of the target audience such as ethnicity, gender, age, etc. and equalized all of them. Also, it was seen that, in these publications, visual materials were used very limitedly.