Türkiye'de süreli yayınların (görsel sanat ve müzik dergileri) kapak tasarımlarında biçim ve içeriği yansıtması yönünden tipografinin kullanımı
Using typography on the periodicals? cover designs in Turkiye (visual arts and music magazines) in the way of reflecting the form and the content
- Tez No: 265530
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF ZİYA TUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
Dergi kapakları, derginin içeriğindeki bilgilerin hazırlanmasından sonraki aşamada oluşturulan grafik tasarım ürünleridir. Dergi kapaklarının okuyucu ile kurulan iletişimini sağlayan tipografi, biçimsel olarak derginin görsel kimliğini oluşturmaktadır. İçerik olarak ise derginin o sayısında yer alan bilgileri özetlemektedir.Dünyada ve Türkiye'de yayınlanan görsel sanat ve müzik dergi kapaklarının ele alınmasıyla, görsel ve tipografik unsurların bütünlük oluşturularak tasarlanmasının önemine değinilmiştir. Dergi kapaklarında bazen dikkat çekiciliği pekiştirmek adına tasarımda ve tipografide karmaşa; bazen de tipografik anlatım gücünde eksiklik yaşanmaktadır. Bu araştırmanın içerdiği örnekler üzerinden karşılaştırma, anlatım ve çözümlemeler ile konunun açıklık kazanacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Magazine covers are the graphic design products which are created after the preparation of magazine?s contents. The typography which provides the communication with magazine readers generates the magazine?s visual identity as formal. In view of the content, it summarizes the information of that magazine issue.By handling the visual arts and music magazines? covers published in the world and in Turkey, it has been referred the importance of design by creating integrity between visual and typographical elements. Sometimes, in magazine covers, there have been both confusion in typography with the purpose of strengthening remarkability and lack of typographical expression power. On the samples in this research, by comparison, explanation and analysis, it has been expected to clarify this issue.