Osmanlı İmparatorluğu ile Küba arasında köprü oluşturan olaylar
Bridges between the Otoman Empire and Cuba
- Tez No: 265576
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL ÖNALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Tarih, Western Linguistics and Literature, History
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İspanyol Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Coğrafya ve tarih açısından Osmanlı İmparatorluğu ile Küba birbirlerinden çok uzaklarda bulunmaktadır. Biri İspanya boyunduruğu altındayken öteki üç kıtaya varan toprakları hâkimiyeti altında bulunduran güçlü bir imparatorluktu. Bu farklılıklara rağmen bu iki ülke arasında bağ kuran köprüler vardır. Bu tezin amacı bu köprüleri sunmaktır.Küba ile Osmanlı İmparatorluğu arasındaki köprüler konusunda ilk bağ kuran ünlü Türk denizcisi ve haritacısı Pîrî Reis'dir. Pîrî Reis 1528 yılında çizmiş olduğu haritada Küba Adası'nı göstermiştir. Onun çizdiği bu harita Türkiye tarihinde Küba topraklarını gösteren ilk haritadır.Öte yandan, XIX. yüzyılın sonlarında Osmanlı topraklarından Küba'ya bir göç akımı yaşanmıştır. Küba'ya yerleşen Osmanlı vatandaşlarının çoğu Arap kökenli insanlardır.Küba Millî kahramanı ve aynı zamanda şair olan José Martí (1853-1895) geniş kültüre sahip bir şahsiyetti, çeşitli alanlarda ürettiği eserlerinde Osmanlı İmparatorluğu'ndan bahsetmiştir. José Martí'nin Türkiye hakkındaki fikirlerini 1881 ile 1882 yılları arasında kaleme almış olduğu makalerinde ve gazete sütunlarında bulmak mümkündür.Başbakanlık Arşivlerinden elde edilen belgelerden Babı-Âli'nin 1872 yılından itibaren Küba'ya ilgi gösterdiği anlaşılmaktadır. Bu belgelerin sayısı aşağı yukarı 30 kadardır. Bu belgelerden Osmanlı İmparatorluğu'nun o sıralar Küba'da olup bitenlere büyük ilgi duyduğu anlaşılmaktadır. Küba, Osmanlı Devleti'nin o kadar ilgisini çekmiştir ki, 1898 yılında adaya gözlemci bir heyet dahi göndermiştir. Ortaya çıkan bu belgeler gösteriyor ki, 1902 yılında kurulmuş olan Küba Cumhuriyeti ile Babı-Âli arasında ikili ilişkiler başlamasına yönelik ilk adımlar atılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Ottoman Empire and Cuba are far away from each other geographically and historically. While one is an island under the spanish yoke, the other is a great empire whose territories covered three continents. Despite of thsese differences there are bridges between these two countries. This thesis is aimed at presenting such bridges.The first bridge is represented by the turkish cartographer Piri Reis who early in 1528 draw a map where the cuban island appears. Besides, this map constitutes the first one containig Cuba in the History of Turkey.On the other side, there was a migration from ottoman territories to Cuba. These inmigrants were mostly arabs who lived under the ottoman administration.The Cuban National Hero, José Martí in his works in many ocassions deals with issues related to the Ottoman Empire. This can be find in his articles and chronicles written in 1881 and 1882.From documents taken from de the Prime Ministry Archives it has been discovered that from 1872 there has been an Ottoman interest towards Cuba. The documents which are not few show that the Port followed any development in Cuba. Such an interest lead to the sending of an observing delegation to Cuba in 1898. Through these documents there can be seen the first stpes given towards starting bilateral relations between the Ottoman Empire and the newly founded Republic of Cuba in 1902.