Siyasal teori ve psikanaliz: Zizek, Kovel ve Laing üzerine bir inceleme
Political theory and psychoanalysis: An inquiry on Zizek, Kovel and Laing
- Tez No: 265597
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALEV ÖZKAZANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu tez, toplumsal analizle, bireyselliğe öncelik veren psikanalizin, bağdaştırılması güç bir farklılığı içermelerine rağmen yeni bir toplumsal analizi nasıl türettiğinin incelenmesidir. Psikanaliz, siyasal teori ile birlikte hem özgün bir kişilik kuramı hem de radikal bir siyasal teori iddiası ile karşımıza çıkmaktadır. Zizek'te gördüğümüz gibi psikanaliz, ideoloji, cinsiyet ve toplumsal üstben'in oluşumu konusunda oldukça geniş bir kavramlar dizgesi oluşturmaktadır. Psişeyi göz önünde bulundurmayan bir toplumsal analiz eksik kalacaktır; sadece psişenin kurallarına göre toplumu ve tarihi incelemeye çalışan çalışmalar da indirgemeciliğe yol açacaktır. Bu nedenle, indirgemecilik problemi dahilinde, psikanalizin bireysel sağaltımdan fazlası olup olmadığı, toplumların analiz edilip edilemeyeceği, radikal bir toplumsal analizin inşası için psikanalize ihtiyaç duyulup duyulmadığı incelenmektedir. Özgür bir bireyselleşme hattı tutturabilen bir psikoterapinin varlığı konusundaki sorgulamalar da psikanalizin toplumsal ve siyasal analize olan ihtiyacını gözler önüne sermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis carries out how social analysis and psycho-analysis reconstruct a new social method in spite of the fact that psycho-analysis emphasize the individuality in contrast to social sciences. When we examine psycho-analysis and political theory as a whole, psycho-analysis provide a new personality theory and a new radical political theory. As we see with the Zizek, psyco-analysis make up new concepts about ideology, gender and the social role of superego. When a social theory disregard the psyche, it will be incomplete; when a theory regard only the psyche, it will reduce social theory to a simpler state. With this point of view, this thesis carries out, if the psychoanalysis is an individual treatment or not, it is possible to treat the society in the same way or not and how psycho-analysis can help us for the radical social analysis. The queries about the existence of psychotherapy or psychoanalysis that is keen on the freeing individual demonstrate the psychoanalysis need for social and political sciences.