Polis ve jandarma teşkilatları açısından iç güvenlik yönetimi, sorunları ve değişimi
Management, problems and change of internal security in terms of police and gendarmerie organizations
- Tez No: 265596
- Danışmanlar: PROF. DR. KURTHAN FİŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmada; Polis ve Jandarma Teşkilatları açısından Türkiye'deki iç güvenlik yönetiminin araştırılması amaçlanmıştır. Bilindiği gibi ?güvenlik? insan hayatının ve toplumların vazgeçilmez unsurudur. Devlet tarafından verilen iç güvenlik hizmetinin kalitesi ve verimliliği toplum hayatını doğrudan etkilemektedir ve önemi buradan kaynaklanmaktadır.Türkiye'deki iç güvenlik yönetimini araştırdığımız bu çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde iç güvenlik yönetimine ilişkin genel bilgiler verildikten sonra ülkemizdeki iç güvenlik yönetimi incelenmiş ve Polis ile Jandarma teşkilatlarından ayrıntılı olarak bahsedilmiştir.İkinci bölümde; teşkilatlanma ve bağlı olduğu kurumlar açısından farklı iki yapı olan Polis ile Jandarma'nın iç güvenlik yönetimindeki sorunları incelenmiş, sonrasında da aynı vazifeyi yerine getirmeleri sebebiyle karşılıklı sorunları araştırılmıştır.Üçüncü bölümde ise ülkemizdeki iç güvenlik yönetiminin değişim süreci incelenmiştir. Bu amaçla öncelikli olarak iç etkenler olarak adlandırabileceğimiz Beş Yıllık Kalkınma Raporları ile Kamu Yönetimi Raporları araştırılmış, ikinci olarak ise dış etkenler olarak adlandırabileceğimiz ?AB süreci? konu edilmiştir.Sonuç ve değerlendirme bölümünde ise bütüncül bir yaklaşımla iç güvenlik yönetimimizdeki sorunların kaynağı tespit edilmeye çalışılmış ve yönetim açısından meydana gelen değişimin sebepleri konusunda tespitler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to make a research on the management of Turkish Internal Security provided by two different organizations; the Police and Gendarmerie. As well known, `security` is one of the indispensiable fact of the human life and the society. The quality and efficiency of the internal security service supplied by the government is very significant because it has a direct effect on the society.This study consists of three main parts related with the management of the Turkish Internal Security. In the first chapter, general information about the management of the internal security were given. Moreover, how the internal security has been achieved in Turkey was explained and details were given for both the Police and Gendarmerie Organizations.In the second part, problems related with the management of internal security were investigated for both Police and Gendarmerie being two different organizations. Then, problems of the two organizations, carrying out the identical tasks, with each other were studied.In the third part, modification progress of the internal security management in Turkey were presented. For this aim, firstly the internal factors called as `Five-Year Development Plans and Public Management Reports` were investigated, and secondly the external factor `EU (Europan Union) development progress` came into picture.In the conclusion and discussion section, the source of the problems on the internal security management has been determined by using integrated approach and the reasons for the changes of management issues were evaluated.