Sarı Abdullah ve Şerh-i Mesnevi: Cevahir-i Bevahir-i Mesnevi
- Tez No: 26564
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN KARAİSMAİLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fars Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
1584'de İstanbul'da doğan San Abdullah, çeşitli görevlerde bulunmuş bir devlet adamıdır. Bunun yanı sıra ilim ve edebiyatla da meşgul olması nedeniyle çeşitli eserler kaleme almıştır. Tasavvufi konularda eserleri bulunan San Abdullah'ın en önemli eseri ise Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin Mesnevi'sinin 1. cildini içeren V ciltlik“Cevahir-i Bevahir-i Mesnevi”adlı eseridir. Sarı Abdullah bu eserini 1625 yılında yazmaya başlamış ve 1631 yılında tamamlamıştır. Eser 1640 yılında Sultan IV. Murad'a takdim edilmiştir. 1287-1288 / 1670-1671 yılında İstanbul'daki Matbaa-i Amire'de basılmıştır. Bizim incelemeye çalıştığımız 1. cilt ise Mesnevi'nin birinci defterinden 865 beyiti içine almaktadır. Sarı Abdullah bu eserinde Mesnevi'nin beyitlerini önce Türkçe'ye çevirmiş, ardından ise açıklamıştır. Beyityeri açıklarken özellikle tasavvufi ve ahlaki konular başta olmak üzere çeşitli konulardan bahseden Sarı Abdullah, açıklamalarında Ayet-i Kerime, Hadis-i Şerif, Alimlerin görüşleri ve şiirlerden faydalanmıştır. Yazılan Mesnevi Şerhleri arasında kıymetli bir yere sahip olan bu eserde yer yer kısa ve sade cümleler kullanılmıştır. Eserin böyle cümleleri, konuşulan Türkçe'ye çok yakın olduğunu göstermektedir. Ayrıca eser tasavvufi yönden kapsamlı bir sözlük özelliğine de sahiptir.
Özet (Çeviri)
Sarı Abdullah was born in Istanbul in 1584. He did various services. He was also interested in literature and wrode sveral works. His most important work is Cehahir-i Behavir-i Mesnevi, which is in five volumes and contains the first volume of Mevlana Celaleddin'i Rumi's Mesnevi. He started writing this work in 1625 and completed it in 1631. It was presented to Sultan Murad IV. (1612-1640) in 1640 and printed in Matbaa-i Amire in Istanbul in 1287-88 / 1670-1671. The first volume we tried to study includes 865 couplets of the first notebook of Mesnevi into Turkish and then explained them. In his explanations he has mentioned various matters especially mylstical and moral ones and made use of Ayat, Hadith, the scientists'ideas and their poems. It has a prominant place among the Mecnevi commentarier. San Abdullah has occasionally used short and plain sentences in his work. The sentences of this sort show that the work is very near the spoken Turkish. The work also has a characteristic of a comprehensive dictionary.