Kur'ân-ı Kerîm'de kdy kökünün semantik incelemesi
The semantic examination of the kdy word-root as it appears in the Holy Quran
  1. Tez No: 265641
  2. Yazar: MAHMUT SAMİ ÇÖLLÜOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH AKDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bu çalışmada Kur'ân-ı Kerîm'de yer alan KDY kökü Semantik yöntemle incelenmiştir. Çalışma giriş ve iki bölümden meydana gelmektedir. Çalışmanın giriş bölümünde tezin konusuna, amacına, önemine ve çalışmada takip edilen metoda değinilmiştir.Birinci bölümde; öncelikle KDY kökünün etimolojik yapısı incelenmiştir. Kökün kullanımları; ilk dönem, son dönem Arapça sözlükleriyle günümüz Arapça- Türkçe ve Osmanlı-Türkçe sözlüklerden tespit edilerek, bunların karşılıkları verilmiştir.İkinci bölümde KDY kökünün Kur'ân'daki kullanımları belirlenmiştir. Sonra kökün ayetlerde sahip olduğu anlamlar tespit edilmiş ve buna göre anlam grupları oluşturulmuştur. Belirlenen bu anlam gruplarında yer alan KDY köklü kelimelerin çeşitli tefsir kaynaklarında nasıl anlamlandırıldığı incelenmiştir. Ardından mütercimlerin KDY köklü kelimeleri Türkçe'ye hangi anlamlarla çevirdikleri tespit edilmiş ve semantik değerlendirilmesi yapılmıştır.Çalışma elde edilen neticelerin sonuç kısmında aktarılmasıyla tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this dissertation the word root KDY, as appearing in the Holy Quran is analyzed by semantic method. The study is composed of an introduction and following two parts. In the introduction part of the work; topic, aim, importance and the applied method are explained.In the first part, primarily the etymological structure of the word-root KDY is examined. The use of mentioned root is determined in first-last period Arabic Dictionaries as well as in Actual Arabic-Turkish and Ottoman-Turkish Dictionaries and with that their related meanings are made clear.In the second part of the study, the use of the word-root KDY in the Holly Quran is determined. It is declared in which meanings the word-root KDY is appearing in Qur?an verses and meaning groups are built up accordingly. Afterwards, how the KDY-rooted words in the Qur?an verses are given in diverse interpretation sources. After that is clearified in wich meanings the translators have translated the KDY rooted words into Turkish and a semantic conclusion is done accordingly.The study is completed by the clearance of the findings in the last part.