Sendikal nedenle fesihte işçinin korunması
Protection of employee on syndical termination
- Tez No: 265649
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
İşçiyi feshe karşı koruma sistemi içerisinde sendikal nedenlerle yapılan feshe karşı koruma ihlal edilen hakların ağırlığı nedeniyle özel bir öneme sahiptir. Feshin hem çalışma hakkını hem de sendikal özgürlükleri ihlal etmesi bu feshe karşı korumayı ayrıca düzenleme ihtiyacı doğurmuştur. Çalışmada ?Sendikal Nedenle Fesihte İşçinin Korunması? başlığı altında bahsedilen koruma sistemi ayrıntılarıyla incelenmiştir. Tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde işçinin sendikal feshe karşı korunması kavramı, korumanın özel olarak düzenlenmesi gerekliliğini doğuran sendikal özgürlükler ve korumanın düzenlendiği kaynaklar ele alınarak konunun genel çerçevesi çizilmiştir. İkinci bölümde sendikal feshin kapsamı üzerinde durularak yargı kararlarıyla konu somutlaştırılmıştır. Öncelikle sendikal fesih oluşturan durumlar sendika üyeliğinden ve sendikal faaliyetten kaynaklanan nedenler şeklinde kategorize edilerek sendikal fesih karinesi açıklığa kavuşturulmuştur. Kimlerin sendikal feshe maruz kalabileceği ve bu durumun nasıl ispatlanabileceği konuları da açıklanarak sendikal nedenle fesih kavramı ortaya konulmuştur. Üçüncü bölümde ise feshin gerçekleşmesiyle ortaya çıkan sonuçlar hukuki ve cezai sonuçlar başlıkları altında incelenmiştir. Bu bölümde Sendikalar Kanunundaki, İş Kanunundaki ve Ceza Kanunundaki düzenlemeler belirtilerek korumanın ne şekilde sağlandığı açıklanmıştır. Sendikalar Kanunundaki düzenleme doğrultusunda oluşan ikili ayrım esas alınarak iş güvencesinin kapsamında olan işçiler ve olmayan işçiler için feshin sonuçları ayrı ayrı incelenmiştir. İşyeri sendika temsilcileri görevlerinin niteliğinden doğan risk nedeniyle Sendikalar Kanununda getirilen ayrı koruma paralelinde çalışmada da ayrıca incelenmişlerdir. Üçüncü bölümün sonunda ise Sendikalar Kanununda yapılması düşünülen değişiklikler incelenerek, mevcut durumun ve değişikliklerin karşılaştırılması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Within protection of worker against termination, cause of severity of violated rights termination due to trade union activities have a special attention. Violation of employment right and freedom of trade unions resulted in needs of making seperated legal arrangements. In this study, under title of ?Protection of Employee on Syndical Termination?, mentioned protection analyzed in details. Thesis is composed of three parts. In the first part subject is explained in general terms by the coming up protection of worker against syndical termination notion, freedom of trade unions that needs to be make separated legal arrangements and norms which this protection is arranged. In the second part by emphasizing conception of syndical termination, subject is embodied with court decisions. Firstly syndical termination evidence is come to light by categorizing of syndical termination as being member and doing syndical activities. Syndical termination notion is presented in the context of persons and ways of proof. In the third part results of syndical termination is studied under title of conclusion of law and conclusion of criminal. Also in this part, protection is explained by rules that is arranged in Trade Union Act, Labour Act and Criminal Act. Based on dual division in Trade Union Act, workers who have job security and not is anylzed separately. In paralel of Trade Union Act, workplace union representative is studied separately. At the end of the third part, revision that is tought on Trade Union Act is analyzed and compared with now.