Kütahya Şeriye Sicil Defterlerine göre domestik kültür, barınma koşulları ve ev iç mekanı bileşenleri (1695- 1902)
Domestical culture, habitat situations and house interier spaces components according to Kutahya Kadi Registers (1695- 1702)
  1. Tez No: 265708
  2. Yazar: HİCRAN HANIM HALAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN PARLA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sanat Tarihi, Tarih, İç Mimari ve Dekorasyon, Art History, History, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 640
Özet
Osmanlı Devleti'ndeki konut incelemeleri, ya İstanbul üzerinde yoğunlaşmış ya da anıtsal yapılara yönelmiştir. Sıradan insanları ve orta büyüklükte bir Anadolu kentini incelemek, araştırmacıların pek de ilgisini çekmemiştir. Bu çalışmada ise, dönemin en değerli yazılı kayıtları olan şeriye sicilleri aracılığı ile Kütahya'daki gündelik yaşamın izleri sürülmüştür. Dinsel kökene göre hayatın akışı, çeşitlenmiş komşuluk ilişkileri, kadınların sosyal hayattaki rolleri, mahallelerdeki mülklerin yoğunluğu ve konut stokunun tipolojik değerlendirmeleri araştırılmıştır. Terekeler yardımıyla dini inanışa, cinsiyete ve mahallere göre servet dağılımları irdelenmiş ve toplumsal katmanların gündelik hayatları keşfedilmiştir. Böylece Osmanlı Devleti adına iki kırılma noktası olan Duraklama Devri ve Tanzimat Fermanı arasında, Kütahya kentinin gündelik hayatının aracılığı ile tüm Anadolu kentlerine örnek oluşturabilecek bir çerçeve altyapı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Housing inspections in the Ottoman Empire have been focused on whether Istanbul or monumental structures. Examining ordinary people and a midium-sized Anatolian city has not been atractivefor to the researchers. In this study, the traces of everyday life are examined through kadi registers that are the most valuable written records of the surveyed period. Life flows according to the religious origin, diversified neighborly relations, women's roles in social life, housing population and housing stock typological reviews were investigated. The distribution of wealth according to religious, gender and quarters were examined with the help of estate assets and everyday life of social layers discovered. As a conclusion, a framework that may set a good example for all Anatolian cities was put into infrastructure by way of everyday life in Kütahya in the period of Ottoman history between Unproductive Period and The Rescript of Gülhane.