Reklam yaratıcılığının değerlendirilmesi: Türk reklam sektörüne yönelik bir inceleme
Judging the advertising creativity: A study on the Turkish advertising sector
  1. Tez No: 265711
  2. Yazar: MEHMET SİNAN ERGÜVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE OYMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Reklam yaratıcılığı her zaman ilgi çeken bir konu olsa da alanyazında sıklıkla tartışılan bir kavram olarak ön plana çıkmamaktadır. Reklam yaratıcılığının ölçümlenmesine yönelik çalışmalar, reklam yaratıcılığını oluşturan faktörler konusunda farklı bakış açıları geliştirmektedir. Bu çalışma, Türk reklam sektörünün reklam yaratıcılığını hangi faktörlere dayandırarak değerlendirdiğini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda; akademisyen ve sektör profesyonelleriyle uzman panelleri gerçekleştirilmiş, faktörlere yönelik öngörüler elde etmek amacıyla yaratıcı reklam incelemeleri yapılmıştır. Reklamların yaratıcılığını değerlendirme görevini üstlenen reklam ajansı yaratıcı yönetmenleri ve reklamveren temsilcileriyle yapılan görüşmeler sonucunda, alanyazından farklılık gösteren çeşitli bulgulara ulaşılmıştır. Türk reklam sektöründe reklam yaratıcılığını değerlendirmek için üç farklılık dört uygunluk faktörü kullanıldığı tespit edilmiştir. Alanyazında yer alan bazı faktörlerin Türk reklam sektöründe kullanılmadığı saptanmış, bazı faktörlere ise farklı anlamlar yüklendiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Advertising creativity has always been an interesting topic but not in the academic literature. The studies on the measurement of advertising creativity have developed different viewpoints for the factors forming the advertising creativity. This study aims to clarify the factors which the Turkish advertising sector is using to judge the advertising creativity. Expert panels with the academics and advertising professionals and creative commercial investigations are used to gain a foresight on the factors. The interviews with the advertising agency creative directors and advertisers show that Turkish advertising sector uses three divergence and five appropriateness factors to judge advertising creativity. Research also elucidates that some factors in the literature are not used and some have different definitions in the Turkish advertising sector.