Doğrudan demokrasi: Kurumlar, hukuki ve siyasi sorunlar
Direct democracy: Institutions, legal and political problems
  1. Tez No: 265710
  2. Yazar: İLKER GÖKHAN ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL ONAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Law, Political Science
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anayasa Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 278
Özet
``Doğrudan Demokrasi: Kurumlar, Hukuki ve Siyasi Sorunlar'' olarak adlandırılan bu doktora tezi üç bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın genel çerçevesini çeşitli anayasalardaki doğrudan demokrasi araçlarının karşılaştırmalı analizi ve bu araçların siyasal sistemlere olan etkileri oluşturmaktadır.Çalışmanın birinci bölümünde; genel olarak, doğrudan demokrasinin tanımı ve özellikleri belirlenmiş, doğrudan demokrasi araçlarının sınıflandırma sorununa değinilmiş ve demokratik siyasal yaşama etkileri ile ilgili ve tercih edilebilirliklerine dair literatürdeki tartışmalar aktarılmıştır.İkinci bölümde öncelikle İsviçre, İtalya, Fransa ve ABD eyaletleri başta olmak üzere çeşitli anayasalar incelenmiş ve bu anayasalarda yer alan doğrudan demokrasi araçları referandum ve halk girişimi olmak üzere iki ana başlık altında incelenmiştir. Referandumlar ise, başlatılma usulü, konuları ve hukuki sonuçları ölçütleri çerçevesinde incelenmektedir. İkinci bölümün son kısmında, doğrudan demokrasi araçları ile ilgili uygulamada meydana gelen hukuki sorunlara değinilmektedir.Çalışmanın üçüncü ve son bölümde ise, doğrudan demokrasi araçlarının uygulandığı siyasal sistemlerin karşılaştırmalı bir analizi yapılmıştır. Bu bölümde, İsviçre, İtalya ABD eyaletleri, İrlanda, Danimarka, Fransa Birleşik Krallık ve Türkiye'de doğrudan demokrasi kurum ve deneyimleri ele alınmaktadır. Bu bölümdeki karşılaştırmalı çalışmada anayasal düzenlemeler, doğrudan demokrasi araçlarının konuları, halkoylamalarının siyasal sisteme ve siyasi kararlara olan etkileri, seçmen davranışları ve siyasi partilerin rolü ele alınan ortak konular arasındadır.
Özet (Çeviri)
This Phd Thesis, ``Direct Democracy: Institutions, Legal And Political Problems?? consists of three chapters. The general framework of this study is the comparative analysis of direct democracy devices in various constitutions and their effect in the functioning of the political systems.In the first chapter, we tackled the problem of definition and classification of different devices of direct democracy. Under the same chapter, a theoretical survey is presented as to the effects and value of the devices of direct democracy.Second chapter includes a study of various constitutions, particularly those of Switzerland, Italy, France and US States, in terms of direct democracy. Referendum and Popular Initiative are the two main titles. Referendums are classified according to initiative procedure, subject matter and legal effects. Finally in this chapter, we go on to evaluate legal problems occurring in the framework of the application of direct democracyIn the final and third chapter, we attempt to make a comparative analysis of political systems, in which the devices of direct democracy occupy an active role. In this chapter, Institutions and experiences of direct democracy in Switzerland, Italy, US States, Ireland, Denmark, France, United Kingdom and Turkey are studied in detail. In this vein, constitutional provisions, subject matters of referendums, the effect of direct democracy on the political decisions, voter behavior and the role of the political parties may be listed as the common themes.