Turizmin yerel halk tarafından algılanması: Iğdır halkı üzerine bir araştırma
Realization of tourism by local people: A study on people of Iğdır
- Tez No: 265794
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BORA AÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma; Iğdır Halkı tarafından turizmin olumlu etkilerinin algılanma durumunu belirleyebilmek ve halkın turizm konusundaki düşüncelerini değerlendirmek amacıyla hazırlanmıştır.Amaç doğrultusunda hazırlanan anket; 2009 yılı Ekim ayı içerisinde Iğdır şehir merkezinde yaşayan 500 kişiye uygulanmıştır.Anket sonuçları; bilgisayar ortamında SPSS 15.0 istatistiksel programında analiz edilmiştir. Araştırmaya katılan Iğdır halkı'nın demografik özelliklerine yönelik sorular frekans dağılımı ile test edilmiştir. Iğdır Halkı'nın arasında turizmin olumlu etkilerini algılanması ile ilgili faktör analizi gerçekleştirilmiş ve ölçeğin alt boyutları ile deneklerin özellikleri arasında ilişkilerin belirlenmesinde t-testi, tek yönlü varyans analizi (Anova) testlerinden faydalanılarak hipotezler test edilmiştir.Araştırma sonucunda ölçekten alınan toplam ortalama puan Iğdır Halkı'nın turizmin olumlu etkilerinin algılamasının yüksek seviyede gerçekleştirdiğini ortaya koymuştur. Araştırmada turizmin olumlu etkilerini açıklayan 12 değişkenden oluşan 3 boyutlu yapı ortaya çıkmıştır. Bu boyutlarla Iğdır Halkı'nın bazı özellikleri arasında anlamlı ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study has been prepared to determine positive effects of tourism on people of Iğdır and to evaluate thoughts of people on tourism.The questionnaire arranged in this purpose has been carried out on 500 inhabitants living in Iğdır city centre in September 2009.The questionnaire results have been analysed in SPSS 15.0 statistical program in computer programming. Percentage and descriptive periodicity statistics have been used in determining demographical characteristics of Iğdır people accompanying this study. T-test and Anova tests have been employed in determining the relationship between descriptive characteristics of Iğdır people, their thoughts relating to tourism potential of Iğdır and determining the relationship between inferior dimensions of scales.As a result of the search, it has been realized that; Iğdır is a reasonably convenient place in terms of tourism potential; people of Iğdır are positive and conscious about tourism.In addition,in this study,three dimentional structures consisting of 12 factors explaining positive effects of tourism have come out. In this respect, there is a significant relationship between people of Iğdır and their characteristics.