Türk Ceza Kanunu'nda irtikap suçu
Extortion charge in Turkish Penal Code
- Tez No: 265798
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SURURİ AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Çalışmamızda irtikap suçu üç ana başlık altında incelenmiştir. Birinci bölümde irtikap suçunun tarihçesi, suçun koruduğu hukuki değer incelenmiş; irtikap suçunun rüşvet, yağma, dolandırıcılık gibi benzer suçlarla mukayesesi yapılarak farkları ortaya konulmuştur. İkinci bölümde irtikap suçunun maddi, manevi ve hukuka aykırılık unsurlarına değinilerek suç geniş bir açıdan ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise suça uygulanan yaptırım, teşebbüs, iştirak ve içtima kurumlarının irtikap suçuyla ilişkisi gibi hususlar üzerinde durulmuştur.İrtikap suçu 5237 sayılı TCK'nın 250. maddesinde düzenlenmiştir. İrtikap suçu, görevi kötüye kullanma suçunun özel olarak düzenlenmiş bir çeşididir. Suçun faili, kamusal faaliyette bulunan kamu görevlisidir. Suçun maddi unsuru, kamu görevlisinin görevinin sağladığı nüfuzu ya da güveni kötüye kullanarak kendisine veya başkasına yarar sağlamasına ya da vaatte bulunmasına mağduru icbar, ikna etmesi veya mağdurun hatasından yararlanmasıdır. TCK'nın 250. maddesinin her üç fıkrasında düzenlenen suçun manevi unsuru genel kasttır. İcbar ve ikna suretiyle işlenen irtikap suçları teşebbüse elverişlidir. İrtikap suçu özgü suç olup, kamu görevlisi olmayanların da suça iştirak etmeleri mümkündür. İrtikap suçu görev suçu olmakla birlikte, usul hükümleri bakımından fail hakkında 4483 sayılı Kanun hükümleri değil, 3628 sayılı Kanun hükümleri tatbik olunmaktadır.2005 yılından önce yürürlükte olan 765 sayılı TCK'nın irtikap suçunu düzenleyen 209. maddesi ile 5237 sayılı TCK'nın 250. maddesi tüm yönleriyle doktrindeki yaklaşımlar ve yargı kararları ışığında ele alınmış, her iki düzenlemenin benzer ve farklı yönleri ortaya konulmuştur.Özetle irtikap suçu, tarihçesi, unsurları, benzer suçlardan ayrımı, kanun değişikliğinden önceki ve sonraki durumu, doktrindeki görüşler, eski ve yeni kanun döneminde verilen yargı kararları bağlamında ele alınarak söz konusu çalışma hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In our study extortion is reviewed under 3 main chapters. In the first chapter, after giving genereal knowledge about extortion, then the historical evolution of the mentioned crime, the legal value preserved by this crime and the different characteristic elements of the crime as compared to the bribe, plunder, swindle explained in an comparatively way. In the second chapter the factual and mental elemets and unlawfully elements of the crime was taken under consideration in a broad context. In the third chapter the relationship between the extortion and the sanction prescribed for the crime, commitment, participation and consolidation has been pointed out.The crime of extortion has been prescribed in the Turkish Penal Code, Article 250. The mentioned crime is an specially regulated form of the crime of abuse of authority. The perpetrator of the extortion is the person who is performing official function. The factual element of the crime is the abuse of the authority or trust ensured by the function of the public official poviding him or another person with an interest or promise by compelling, convincing him or benefiting from his fault. The mental element of the crime prescribed in both paragrahs of the Article 250 is the general intention. The crime committed by compulsion and conviction are suitable for attemption. The extortion is a specific crime which can be committed with the participation of the non-public officials. However the extortion is an official crime to which the provisions of Code no: 3628 can be applied, not the Code of No: 4483.The Article 209 of the Turkish repealed Penal Code numbered 765, prescribing the extortion, has been evaluated in an comparetively manner with the Article 250 of the Turkish recent effective Penal Code numbered 5237 through the views of the doctrine and the Judgements considering the similar and the different aspects between the two regulations.As a summary, our study has been completed after the evaluation for the historical evolution of the crime, the different aspects of it from the similar crimes, the regulation point of the crime before and after the changing of the legislation, the views presented in the doctrine and the Judgements which has been explained before and after the effectiveness of the last and recent Turkish Penal Code.