İşverenin iş kazası ve meslek hastalığından doğan sorumluluğu
Responsibilities on the health and safety applications in working places are belonging to the employer and employees
  1. Tez No: 265799
  2. Yazar: ERSAN KUZGUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VELİ KARAGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
İşyerlerinde, sağlık ve güvenlik uygulamalarının sorumluluğu işveren ve işçilere aittir. Meydana gelen iş kazalarının ya da meslek hastalıklarının sonuçları, gerek maddi ve gerekse de manevi yönden, işçi ve işveren tarafından paylaşılmaktadır. Hukuk sistemimiz içerisinde birçok kanun, tüzük ve yönetmelik, işçi sağlığı ve iş güvenliğine ilişkin yasal düzenlemeler getirmektedir. Söz konusu yasal düzenlemeler; işverenlere işçisini gözetme, olası iş risklerine karşı işçisini bilinçlendirme ve eğitme görevi; işçilere de işyerinde alınan sağlık ve güvenlik önlemlerine riayet etme görevi yüklemektedir.
Özet (Çeviri)
Responsibilities on the health and safety applications in working places are belonging to the employer and employees. Results of the occupational accidents and or the occupational illnesses are shared by the employer and employees by means of economy and moral. Many laws, regulations and corporate records in our Legal System bring legal regularization according to the employee?s health and safety. Subjected legal regularizations; imposing to the employees to comply health and safety precautions have been taken in the work place and imposing to employer to train and awareness against the wok risks and surveillance duty.