Türk dilindeki yeni kelimelerin etimolojisi ve anlam yitimi
Etymology of artificial words in Turkish language and sense erosion
  1. Tez No: 265800
  2. Yazar: İBRAHİM EMRE YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FARUK GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Türk diline yeni giren kelimelerin etimolojisi ve anlam yitimi ile ilgili bu çalışma konu ile ilgili kaynaklar taranarak hazırlanmıştır. Beş bölümden oluşan bu çalışmanın birinci bölümünde, araştırmanın önemine ve amacına yer verilmiştir.Çalışmanın ikinci bölümünde, tasfiye ve sadeleşme hareketlerinin tarihine yer verilmiş, tasfiye ve sadeleşmenin tarihi, dönemleriyle birlikte ele alınmıştır.Çalışmanın üçüncü bölümünde, tasfiye ve sadeleşme ile ilgili, aydınların görüşleri aktarılmıştır.Çalışmanın dördüncü bölümde, Türk diline yeni giren kelimeler, bu kelimelerin etimolojisi ve ortaya çıkan anlam yitimleri üzerinde durulmuş, buna ilişkin bulgular ve yorumlar paylaşılmış, üzerinde durulan konu örneklerle açıklanmıştır.Çalışmanın beşinci bölümünde ise, elde edilen sonuçlara yer verilmiş ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study, which is about the etymology of the new words that that came into Turkish and loss of meaning, has been done by scanning the resources about the subject. In the first part of the study, consisting of five parts, the importance of the research and its goal have been stressed.In the second part of the study, the history of refinement and purification movements has been discussed and the history of refinement and purification has been studied through its periods.In the third part of the study, the opinions of the intellectuals concerned with refinement and purification have been cited.In the forth part of the study, the new words that that came into Turkish, the etymology of these words and loss of meaning which has occurred have been emphasized, and the findings and comments related to this subject have been shared, the emphasized subject has been explained through examples.In the fifth part of the study, the results that have been obtained through the study have been adressed and some suggestions have been put forward.