Türk işletmelerinde farklı yönetim anlayışları: Küresel ve yerel eksenli bir çözümleme
Different management aproaches at the Turkish businesses: An analysis of global and local axes
  1. Tez No: 265811
  2. Yazar: NERMİN KINIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NALAN YETİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalışmada, Türk işletmelerinde uygulanmakta olan farklı yönetim anlayışlarının, küresel ve yerel eksende incelenmesi hedeflenmiştir. Küreselleşme ile birlikte her geçen gün daha çok Türk işletmesinin uluslar arası sermaye piyasasına eklemlenmesi sonucunda, işletmelerin yönetim anlayışlarında da birtakım değişiklikler olması kaçınılmazdır. Küresel işletmelerden ithal edilen modern yönetim anlayışlarının, Türk örgüt kültürüne ne kadar uyum gösterdiği ise ayrı bir merak konusudur. Bu bağlamda; Mersin ilindeki imalat işletmeleri arasından, ihracat yapma kriterine göre biri küresel diğeri yerel kabul edilen iki işletmede, on yönetici ve yüz çalışanı kapsayan bir alan araştırması gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, aimed to investigate different management methods in Turkish companies at the global and local axis. As a result of globalization, every day more Turkish companies to incorporation into the international capital markets, so it is inevitable that some changes at approach of business management in Turkish companies. It is a subject of a separate interest that how do adapt to Turkish organization culture of modern management methods which are imported from the global companies. In this context, a study was performed covering to ten managers and a hundred employees, at selected according to the export criteria from in manufacturing companies one global and in the other local businesses.