Ekspresyonizmde bir anlatım aracı olarak portre ve figür
In expressionism portrait and figure as a vehicle of expression
  1. Tez No: 265834
  2. Yazar: MURAT NEZİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ŞİVE NEŞE BAYDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Ekspresyonizm sanat akımı; yirminci yüzyılın başında, insanların duygularını ifade etmelerini sağlayan, önemli bir anlatım aracı olmuştur. Sanatçılar, yaptıkları Ekspresyonist resimlerle, ruh hallerini, acılarını, içsel korkularını, ekonomik ve politik kaygılarını dışarıya yansıtma olanağı bulmuşlardır. Ruhsallığının temel bir sorunu olarak depresyon ve yerine göre, keder, kara sevda ve hüzün anlamına gelen melankoli Ekspresyonizm'in, en temel etkenleri olmuştur.
Özet (Çeviri)
Artists with their expressionist works found an opportunity to reflect their economical and political anxiety, inner fear, grief, and mood. Depression as a main problem of psychology and melancholy which means occasionally grief, melancholia and sadness were main reasons of Expressionism. Expressionist artists developed a subjective expression by being away from traditional art perspective and profiting from deformation and abstraction.