Lego-logo ile desteklenmiş öğrenme ortamının bilimsel süreç becerisi ve benlik algısı üzerine etkisinin belirlenmesi
Assignment the effect of learning environment supported by lego-logo on science process skill and self concept
- Tez No: 265835
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜBİN KIYICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu arastırmada lego-logo ile desteklenmis öğrenme ortamının ilköğretim 8. sınıföğrencilerinin bilimsel süreç becerisi, benlik algısı üzerindeki etkileri incelenmistir.Arastırma ön test-son test kontrol gruplu deneysel desen üzerine modellenmistir.Arastırma 2009-2010 eğitim-öğretim yılında 40 8. sınıf öğrencisi ile yürütülmüstür.Arastırmada deney grubunda bulunan öğrencilere (n=20) 16 hafta boyunca lego - logoile gelistirecekleri projeler için lego - logo dersleri verilmistir. Kontrol grubunda ise(n=20) normal sürecin devamı sağlanmıstır. Arastırmada kullanılan veriler BilimselSüreç Becerisi Testi ve Piers-Harris Öz Kavramı Ölçeği ile elde edilmistir. Elde edilenveriler SPSS 17 paket programında analiz edilmistir.Verilerin analiz edilmesi ile elde edilen sonuçlar lego - logo ile desteklenmis öğrenmeortamının öğrencilerin benlik algısı üzerinde olumlu etkiler olusturduğunugöstermektedir. Kontrol ve deney grubunun son test puanları incelendiğinde bilimselsüreç becerisinde anlamlı bir fark bulunmamakla beraber, deney grubu öğrencilerinindeneysel islem öncesi ve sonrası bilimsel süreç beceri düzeylerinde artıs olduğu tespitedilmistir. Lego-logo ile desteklenmis öğrenme ortamının öğrencilerin gelisimi içinson derece önemli olan bilimsel süreç becerisi ve benlik algısı üzerinde olumlu etkileribulunmaktdır.
Özet (Çeviri)
In this research, the effect of learning environment supported by lego-logo on 8thgrade students? science process skill and self concept, is investigated. This researchwas done by using the experimental design with random selected treatment andcontrol group.This survey was carried out on 40 8 th grade students during the period within 2009-2010. Lego-logo lessons was used in treatment group (n=20) during 16 weeks forlego-logo projects and normal process was provided in control group (n=20). Thefindings were obtained by Piers-Harris Self-Concept Scale and Science Process SkillsTest, and data were analyzed in SPSS 17 package program.According to the findings of the study self concept of the students who were includedin the treatment group which lego-logo were used were proven to have beensignificantly differentiated compared to those students included in the control group.There has not been any significant difference between treatment and control grouptoward the science process skills. But there has been significant difference in scienceprocess skills of treatment group after lego-logo lessons.There are possitive effectives of learning environment which supported by lego-logoon students? science process skills and self concepts which are very critical skills forthem.