Türkiye'de banka konsolidasyonlarının etkinliğinin veri zarflama analizi ile değerlendirilmesi
The evaluation of the efficiency of banking consolidation in Turkey by data envelopment analysis
  1. Tez No: 265966
  2. Yazar: MELİH COŞKUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERT URAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
20. yüzyılın sonlarındaki yoğun teknolojik gelişmeler ve artan serbestleşme eğilimi küresel ekonominin etkisini arttırmasına neden olmuştur. Türkiye'de de 1980'li yılların sonunda serbest piyasa ekonomisine entegrasyon amacıyla yasal düzenlemeler yapılmış ve bankacılık sektörünün gelişimi sağlanmıştır. 1990'lı yılların sonlarına gelindiğinde Dünya ekonomisinde yaşanan olumsuz gelişmeler Türkiye ekonomisine de yansımış ve finansal açıdan kırılgan olan bankacılık sektörünün krize girmesine neden olmuştur. Kriz sonrası birçok banka iflas etmiş ya da fon tarafından devralınmıştır. Bu aşamada birçok zorunlu konsolidasyon gerçekleştirilmiştir. Ancak 2000'li yılların başından itibaren sağlanan ekonomik istikrar ve bankacılık sektöründe gerçekleştirilen yeniden yapılandırma sonucu yabancı bankaların Türkiye'ye olan ilgisi artmıştır.Bu çalışmanın amacı, Türk Bankacılık Sektörü'nde son yıllarda gerçekleştirilen konsolidasyonların etkinliğini analiz etmektir.
Özet (Çeviri)
Condensed technological developments and increasing liberalisation tendancy at the last quartile of the 20th century have resulted in the global economy being more effective. Towards the end of the 1980s, legal regulations have been legislated in Turkey with the aim of an entegration to free market economy thus, developments in banking sector have been established. Adverse economic events around the world in the late 90s have also affected Turkey?s economy. As a result of these events, there has been a depression in banking sector which was already financially fragile. Many banks have declared bankruptcy or have been taken over by the fund after the depression. At this stage, lots of mandatory consolidations have been performed. The economic stabilization and reconstruction in the banking sector in the beginning of the 2000s have increased the interest of the foreign banks towards Turkey.The purpose of this study is to analyse the efficiency of the consolidations in Turkish Banking Sector in recent years.