Kurşunsuz pirinç alaşımlarının dökümünde soğuma hızı ve silisyum ilavesinin mekanik özelliklere etkilerinin incelenmesi
Investigaton of effect of colling rate and silicon (Si) addition on mechanical properties of lead free brass alloys
  1. Tez No: 266026
  2. Yazar: MEHMET MÜRSEL YILDIRIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUNUS TÜREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Teknik Eğitim, Metallurgical Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada; kurşunsuz pirinç alaşımlarının mikroyapı ve mekanik özelliklerinin geliştirilmesi amacıyla alaşıma ağırlıkça % 2, 3 ve 4 oranlarında Silisyum (Si) ilavelerinin ve farklı soğuma hızlarının etkisi araştırılmıştır. Alaşımlar; 3 farklı katılaşma zamanı veren seramik, çelik ve bakır kalıplara dökülmüştür. Sonuçlar; Kurşunsuz pirinç'e Si ilavesinin artmasına bağlı olarak % uzama, sertlik, çekme ve akma dayanımında artırdığı ancak alaşımın katılaşma hızları arttıkça sertlik değerlerinin düştüğü görülmüştür. Mikroyapı sonuçları incelendiğinde, Si miktarına ve soğuma hızına bağlı olarak tanelerin inceldiği ve ? + ß fazının modifiye edildiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, effect of cooling rates and Silicon (Si) additions on mechanical properties of lead free Brass alloys was investigated. Content of Silicon in the brass alloys varied between 2 to 4 wt % where as difference mold materials (copper, stell and Ceramic). Results showed that additions of Silicon increased both ultimate tensile strenght and elangation considerably. The microstructure results show that when Si is added into the lead free brass alloy, the grain is refined, ? + ß phase is refined.