Arayer atomu içermeyen (IF) çeliklerde ve bu çeliklerin nokta direnç kaynaklı bağlantılarında deformasyon yaşlanmasının mekanik özelliklere etkisi
Effect of strain ageing on the mechanical properties of interstitial free steels under as-received, heat treated and resistance spot welded conditions
- Tez No: 266027
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Teknik Eğitim, Metallurgical Engineering, Technical Education
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada, IF çeliklerinin, ana malzeme, solüsyona alınmış ve nokta direnç kaynak birleştirme koşulları altındaki yaşlanma davranışları incelenmiştir. Solüsyona alınmış numuneler, 950 °C'de 15 dakika östenitleme işleminden sonra suda soğutulmuştur. Daha sonra hem ana numuneler hemde solüsyona alınan numuneler % 8 ön deforme edilerek ardından 170 °C'de 5, 10, 20, 40, 60, 80 ve 120 dakika yaşlandırılmışlardır. Deneysel çalışmalarda, ana malzeme numunelerinde, solüsyona alınan numunelerde ve nokta direnç kaynak bağlantılı numunelerde deformasyon yaşlanmasının meydana geldiği görülmüştür. Bunlara ilaveten, solüsyona alınan ve solüsyona alınan kaynaklı deney numunelerinde deformasyon yaşlanmasının etkileri, ana malzeme ve kaynaklı ana malzemeye göre daha belirgin bir şekilde görülmüştür. Bu durum, uygulanan solüsyona alma ve nokta direnç kaynak işleminin doğal bir sonucudur.
Özet (Çeviri)
In this study, the artificial ageing behaviour of IF steels is investigated under as-received, heat treated and spot welded conditions. All the test specimens except those in the as?received condition were austenitised at 950 °C for 15 min followed by water cooling. Both as-received and heat treated test pieces were pre-strained for 8 % in tension and then aged at 170 °C for 10, 20, 40, 60, 80 and 120 min. The experimental work has revealed that strain ageing takes place in both as-received, heat treated and spot welded test pieces. However, strain ageing is more pronounced in heat treated and spot welded heat treated test pieces compared to the as-received and spot welded as-received test pieces. This is due to nature of heat treatment and spot welding.