Real-time crowd simulation in virtual urban environments using adaptive grids
Uyarlanabilir ızgaralardan yararlanarak sanal kentsel ortamlarda gerçek zamanlı kalabalık simulasyonu
- Tez No: 266032
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR GÜDÜKBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Kalabalık simülasyonları, akademik ve endüstriyel çevrelerden gördüğü ilgigiderek artmakta olan nispeten yeni bir araştırma alanıdır. Bu tez, sanal insankalabalıkları içinde bulunan bireylerin davranışlarının modellenmesi ve kontrolü için özgün ve hibrid bir yaklaşım olan Uyarlanabilir Izgaralar yaklaşımınıönermektedir. Bu yaklaşımda kalabalığa dahil olan her bireyin hareketi yerelve genel yol planlaması stratejileri kullanılarak planlanır. Genel yol planlamasıiçin simülasyonun gerçekleştiği arazinin 2-boyutlu topoloji bilgisinden yararlanılarakdüzenli bir navigasyon haritası çıkartılır. Bu düzenli navigasyon haritasıdüzensiz, uyarlanabilir hücrelerden oluşacak şekilde parsellenir ve bu hücreleribarındıran uyarlanabilir bir ızgara elde edilir. Uyarlanabilir hücrelerin topolojibilgisi kullanılarak bir navigasyon grafiği hazırlanır. Bu grafik üzerinden kalabalıkiçerisindeki bireylerin olası her hedef noktası için bir potansiyel alan oluşturulur.Oluşturulan potansiyel alanlar sabit zamanlı erişim için kaydedilir ve bireyleringenel hareket planlamasında kullanılır. Yerel hareket planlaması için ise HelbingTrafik-Akış modelinden yararlanılmıştır. Yerel hareket planlaması sayesindebireyler komşuluklarındaki engellerden ve diğer bireylerden kaçınabilirler. Yerelve genel hareket modeli sonucu oluşan potansiyel kuvvetler toplanarak bireylerinhareketi sağlanır. Bu yaklaşım bireylerin herhangi bir sınırlamadan bağımsızolarak davranış sergilemesine imkan verir.
Özet (Çeviri)
Crowd simulation is a relatively new research area, attracting increasing attentionfrom both academia and industry. This thesis proposes Adaptive Grids, anovel hybrid approach for controlling the behavior of agents in a virtual crowd. Inthis approach, the motion of each agent within the crowd is planned consideringboth global and local path planning strategies. For global path planning, a cellularadaptive grid is constructed from a regular navigation map that representsthe 2-D topology of the simulation terrain. A navigation graph with efficientsize is then pre-computed from the adaptive grid for each possible agent goal.Finally, the navigation graph is used to generate a potential field on the adaptivegrid by using the connectivity information of the irregular cells. Global pathplanning per agent has constant time complexity. For local path planning, HelbingTraffic-Flow model is used to avoid obstacles and agents. Potential forcesare then applied on each agent considering the local and global decisions of theagent, while providing each agent the freedom to act independently.