Türkiye'nin Akdeniz kıyılarında dağılım gösteren littoral bentik amfipod'ları (Crustacea) ve biyoekolojik özellikleri
The littoral benthic amphipods (Crutacea) on the Mediterranean coasts of Turkey and their bioecological features
- Tez No: 266087
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCER KATAĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 268
Özet
Bu çalışma, Türkiye'nin Akdeniz kıyısındaki littoral bentik Amphipod türlerini ve onların biyoekolojik özelliklerini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Eylül-Ekim 2005 tarihleri arasında yapılan arazi çalışmalarıyla toplanan örneklerin incelenmesi sonucunda, 31 familyaya ait toplam 144 tür ve 203091 birey tespit edilmiştir. Bu türlerden 1'i (Parhyale explorator) Akdeniz amphipod faunası için, 14'ü Türkiye faunası için ve 68'i ise Türkiye'nin Akdeniz faunası için yeni kayıtlardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the littoral benthic Amphipod species and their bio-ecological features in the Mediterranean coast of Turkey. The Examination of samples collected with the fieldwork in september-october 2005, 31 family members belonging to 144 species and 203091 specimens have been identified. 1 of these species (Parhyale explorator) is new for the Mediterranean amphipod fauna, 14 of them are new for the Turkish amphipod fauna and 68 species are new records for the Mediterranean coast of Turkey.