Modeling the role of external stresses on the austenite-to-bainite phase transformations in 51CrV4 steel
Malzeme içi gerilimlerin 51CrV4 çeliğindeki östenit-beynit faz değişimine etkisinin modellenmesi
- Tez No: 266133
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DEMİRCAN CANADİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Östenit-beynit faz değişiminin zamana bağlı gelişimini hesaplayabilen sayısal bir model geliştirilmiştir. Özellikle, 51CrV4 çeliği üzerinde yapılan deneylerde görülen malzeme üzerine uygulanan yüklerin izotermal faz değişimine etkisi sayısal model ile hesaplanabilmiştir. Önerilen yaklaşımda beynit fazının gelişme yönlerinin hesaba katılması ile beraber zamana bağlı faz değişimi, faz değişimi sonucu meydana gelen gerinimler ve mikroyapı tek bir model ile hesaplanabilmekedir. Model sonuçları ile deney sonuçları arasındaki uyum önerilen modelin doğruluğunu desteklemektedir. Mevcut model, faz değişimi sırasında meydana gelen mikroyapı etkileşimleri ile sementit oluşumu hesaplamalarına temel oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
A new model is proposed successfully predicting the initiation and evolution of austenite-to-bainite phase transformation, specifically capturing the time-dependent transformation kinetics. Specifically, both the transformation kinetics and the resultant transformation strains can be simultaneously predicted utilizing the same variant based approach. Simulation results are in good agreement with the experiments, evidencing the success of the proposed model in describing the transformation phenomena in terms of kinetics and transformation plasticity.