Saimbeyli (Adana) Obruk Şelalesi karst hidrojeolojisi incelemesi
Karst hydrogeology investigation of Saimbeyli (Adana) Obruk Waterfall
- Tez No: 266143
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAZİYE BOZDAĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Doğu Torosların batı kesiminde yer alan Obruk Karstik Kaynağı, Adana'nın Saimbeyli ilçesi idari sınırları içinde yaklaşık 59,95 km2'lik bir alanda yüzeylenen Jura-Kretase yaşlı Köroğlutepesi kireçtaşından doğrultu atımlı bir fay boyunca boşalmaktadır. Bu çalışmanın amacı, üç boyutlu geometrisi tanımlanabilen ve sınır koşullarının da belirlenmesi mümkün olabilen Köroğlutepesi kireçtaşı bloklarının morfoloji?hidrojeoloji ilişkilerinin belirlenmesidir. Bu amaçla öncelikle jeoloji, tektonizma ve morfoloji gibi fiziksel parametreler ile yağış rejimi, süzülme, beslenme, dolaşım ve depolama gibi dinamik özelliklerden itibaren çalışma alanının hidrojeolojik kavramsal modeli oluşturulmuştur.Köroğlutepesi kireçtaşından boşalan Obruk Kaynağı, inceleme alanındaki tek akifer olup karstik özelliklere sahiptir. Formasyonda karenler, dolinler, çöküntü alanları ve boşluklardan oluşan gelişmiş bir karst sistemi hakimdir. İnceleme alanındaki beslenme, allojenik, otojenik yaygın ve otojenik yerel beslenim olmak üzere iki şekilde gerçekleşmektedir. Sisteme yan havzalardan giren sular allojenik beslenme olarak değerlendirilirken, kireçtaşı üzerine düşen yağış suları ve dolinlerden drene olan sular ise sistemi otojenik yaygın ve yerel olarak beslemektedir. Belirlenen sistemde karstlaşma tektonizma tarafından kontrol edilmekte olup, karbonatlı kayacın litolojisi ve iklimsel süreçlere bağlı olarak gelişmiştir.
Özet (Çeviri)
Obruk Karstic Spring which is discharged from Jurassic-Cretaceous aged Köroğlutepesi limestone along to a strike slip fault is located in western part of Eastern Taurus region within the province boundaries of Saimbeyli district of Adana extends about a surface area of 59,95 km2. In this study, the Köroğlutepesi limestone whose boundary conditions and three dimensional geometry can be defined was investigated in terms of morphology ? hydrogeology relationships. For this purpose, hydrogeological conceptual model of the study area was developed based on the physical parameters such as geology, tectonic, morphology and dynamic properties such as precipitation regime, infiltration, recharge, flow and storage.Obruk Karstic Spring which was discharged from Köroğlutepesi limestone is the only aquifer in the study area has karstic characteristics. Well developed karst system such as karrens, sinkholes, depression areas and cavities is predominated over this formation. Recharge in study area occurs in two different forms; allogenic, autogenic-diffuse and autogenic-point. The water which run of from near catchment areas recharge to the system as allogenic. On the other hand, precipitation which falls on the limestone rock-mass supplies the autogenic diffuse and otogenic point recharge to the system. In this determinated system the karstification which has occured depending on lithologic characteristics of the carbonate rock and climatic changes is controlled by tectonic