Afşin?Elbistan linyitleri Kışlaköy açık işletmesi gevşetme patlatması uygulamaları
An application of loosening blasting in Afşin Elbistan lignite establishment Kişlaköy open pit mine
  1. Tez No: 266220
  2. Yazar: VELAT ALABAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET MAHMUT KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Dünya'da kömür esaslı üretilen enerjinin payı %29,3 iken Türkiye'de bu oran %29,6'dir. Türkiye'nin mevcut kömür potansiyeli dikkate alındığında, bu oranın yükselme ihtimali oldukça fazladır. Türkiye'deki kömürün kullanım alanları incelendiğinde, kömürün %76'sının termik santrallerde, %14'ünün sanayide ve %10'unun ise konut ve bina ısıtmasında kullanıldığı görülmektedir. Türkiye'nin 13,6 milyar tonluk toplam kömür rezervi içindeki payı 3,2 milyar ton olan Afşin-Elbistan Havzası oldukça önemlidir.Bu tez çalışmasında, Afşin ? Elbistan Linyitleri Kışlaköy Açık İşletmesinde, dekapaj kazısı sırasında döner kepçeli ekskavatörlerin kazı verimi düşüklüğüne neden olan sert tabakaların, gevşetilmesi amacıyla uygulanan, gevşetme patlatmalarında kullanılan patlayıcı maddeler, ateşleme sistemleri, delik paterni ve şarjlama şekli araştırılmıştır. Ayrıca, patlatmalardan sonra döner kepçeli ekskavatörün kazı veriminin nasıl değiştiği gözlemlenmiştir. Sonuç olarak gevşetme patlatmaları sonucunda dekapajda çalışan döner kepçeli ekskavatörün kazı veriminin 2008 yılında ortalama %25,38, 2009 yılında ise %26,82'lik değiştiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Although the percentage of coal based energy production in the world is 29.3 %, this ratio is 29.6 % in Turkey. When the existing coal potential of Turkey is taken into consideration, the possibility of increase in this percentage seems likely. If the coal utilization in Turkey is analysed, it can be found that 76 % of coal production is used in powerplants, 14 % of it in industry and 10 % of it in house heating. With 3.2 billion ton of coal reserve, Afşin ? Elbistan basin plays an important role in Turkey having a 13.6 billion of coal reserve in total.Ih this thesis study, blasting agents, initiation systems, hole geometry and charging which are used in loosening blasting for hard rock layers resulting in decrease of diggability efficiency of bucket wheel excavators, were investigated in Afşin ? Elbistan Lignite Mine Kışlaköy Open Pit. Moreover, how the diggability efficiency of bucket wheel excavators affected after blasting was observed. As a result of loosening blasting, it was seen that diggability efficiency of the bucket wheel excavator working in overburden removal operation increases 25.38 % in 2008 and 26.82 in 2009.