Shear strength properties of clay with sand column
İçerisine kum kolon yerleştirilmiş kilin kayma dayanımı özellikleri
  1. Tez No: 266249
  2. Yazar: HAKAN İKİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİFİ ÇANAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada, düşük plastisiteli kil içine farklı çaplarda ve sayılarda kum kolonları yerleştirilerek drenajsız direkt kesme deneyleri yapılmıştır. Kum-kil karışımında 5 numaralı eleğin altında kalan ve 40 numaralı eleğin üstünde kalan kum kullanılmıştır. Bu deneyde, kil zemin içine dikey olarak yerleştirilen kum kolonlarının çapının ve sayısının kum-kil karışımının kayma dayanımı parametreleri olan içsel sürtünme açısı ve kohezyon üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Deney sonuçlarına göre, kil içerisine yerleştirilen kum kolonlarının karışımın kayma dayanımı parametrelerini etkilediği gözlemlenmiştir. Kil içerisine yerleştirilen kum kolonlarının çapları değiştirilmeden sayılarının artırılması ile içsel sürtünme açısının arttığı kohezyonun ise azaldığı görülmüştür. Kil içerisine yerleştirilen kum miktarı aynı tulup kolon çapları artırıldığında ise içsel sürtünme açısının arttığı ve kohezyonun azaldığı gözlemlenmiştir. Ayrıca, kum kil karışımının kayma esnasında hacim değişimlerinin kum kolonlarının sayısı ve çapları ile etkilendiği gözlendi.
Özet (Çeviri)
Direct shear tests were performed on low plastic residual clay reinforced with different diameter and number of sand columns. The tests were carried out under unconsolidated undrained condition. Sand used in the tests is poorly graded passing No: 5 sieve and retaining on No: 40. Effects of sand column diameter and number of sand columns in sand-clay mixtures on shear strength parameters internal friction angle and cohesion were investigated. The test results showed that shear strength parameters of sand-clay mixtures were affected by diameter of sand column and sand content. Internal friction angle of sand-clay mixtures for the same sand column diameter increases with increasing number of sand columns but cohesion reduces. The test results also showed that internal friction angle with same sand content area of sand-clay mixtures increases with increasing sand column diameter. However, under the same condition, cohesion of the mixtures decreases. In addition, volume of the sand-clay mixtures was affected by number and diameter of sand column during shear of the mixture.