Stress-strain behavior of clay reinforced with sand column
Kum kolonla güçlendirilmiş kilin gerilme- deformasyon davranışı
  1. Tez No: 75660
  2. Yazar: ORHAN EROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZ KUM KOLONLA GÜÇLENDİRİLMİŞ KİLİN GERİLME - DEFORMASYON DAVRANİŞİ Çaman, Fatih Yüksek Lisans, İnşaat Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. A.Orhan Erol Eylül 1998, 68 Sayfa Sıkıştırılmış taş veya kum kolonlar kohezyonlu yumuşak zeminlerin güçlendirilmesi ve taşıma kapasitelerinin artırılması, konsolidasyonun hızlandırılması ve temel zemininin oturmaya karşı direniminin geliştirilmesi için son yirmi yıldır artan bir şekilde zemin iyileştirme tekniği olarak kullanılmaktadır. Granüler kolonun taşıma kapasitesini esas olarak zemin içinde. granüler kolonun yanal genişleme ve çökmesini sınırlandırmak için meydana gelen yanal çevre basıncı belirler. Bu teknik drenajsız kayma mukavemeti 15-50 kPa arasında değişen killi zeminlerde etkilidir. Yumuşak, sıkışabilir killi zeminlerde ( örneğin.drenajsız kayma mukavemeti 15 kPa'dan az olan ) bu tekniğin uygulanması yeteri kadar yanal sıkışma sağlamadığı için yararlı olmaz. Değişik çaplardaki kum kolonlarla güçlendirilmiş yumuşak kaolin kilinde üç eksenli sıkışma deneyleri yapılmıştır. Kompozit zeminin hem drenajlı hem de drenajsız davranışı araştırılmıştır. Kum kolonla güçlendirilmiş kilin kayma direnci ve içsel sürtünme açısının önemliderecede arttığı tesbit edilmiştir. Mukavemet özelliklerindeki iyileşme kum kolonun çapına ve drenaj şartlarına çok sıkı bir şekilde bağlıdır. Kompozit zeminin kayma mukavemetini belirlemek için önerilen model eşitliklerin, bu deneysel çalışmadan elde edilen bilgilerle uyum içinde olduğu tesbit edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Yumuşak Kil.Kum Kolon, Zemin İyileştirmesi, Üç Eksenli Deney, Kayma Mukavemeti VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT STRESS - STRAIN BEHAVIOUR OF CLAY REINFORCED WITH SAND COLUMN Çaman, Fatih M.S., Department of Civil Engineering Supervisor: Prof. Dr. A. Orhan Erol September 1998, 68 pages Compacted stone or sand columns have been used increasingly during the past two decades as a technique to reinforce soft cohesive soils and increase bearing capacity, accelerate consolidation, and improve the settlement response of the foundation soil. The bearing capacity of the granular column is governed mainly by the lateral confining pressure mobilized in the native soft soil to restrain bulging collapse of the granular column. The technique is most effective in clayey soils with undrained shear strength ranging from 15-50 kPa. The technique becomes unfeasible in soft, compressible clayey soils (i.e. undrained shear strength less than 15 kPa) that don't provide sufficient lateral confinement. Triaxial compression tests are conducted on soft kaolin clay reinforced with sand columns with variable area ratio. Both drained and undrained behavior of composite soil is investigated. It has been found that shear resistance and friction angle of 111the clay increase significantly when reinforced with sand columns. The improvement in the strength properties strongly depends on area ratio, and the drainage conditions. The model equations proposed to predict the shear strength of composite soil are found successful when applied to the experimental data of this study. Keywords; Soft clay, sand column, soil improvement, triaxial testing, shear strength. IV