Bulanık parametreli esnek küme ortalamaları ve uygulamaları
Means of fuzzy parametrized soft sets and its applications
  1. Tez No: 266277
  2. Yazar: İRFAN DELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAİM ÇAĞMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Esnek küme teorisi, 1999 yılında, Molodtsov tarafından belirsizlikiçreren problemlerle çalışmak için bir matematiksel araç olarakortaya atıldı ve bu güne kadar bir çok alana başarılı bir şekildeuygulandı. Bu tez çalışmasında, öncelikle esnek küme ve bulanık kümeteorisi üzerine detaylı bir literatür taraması yapıldıktan sonra,bulanık parametreli esnek kümeler incelendi. Bu yeni küme teorisiüzerinde VEYA ve VE işlemleri tanımlandı. Bu işlemlere dayanarakesnek karar verme metotları inşa edildi. Son olarak da, bumetotların uygulaması yapıldı
Özet (Çeviri)
The soft set theory was produced by Molodtsov in 1999 as amathematical tool for dealing with uncertainties and in resent yearsit is successfully applied to many fields. In this thesis, weintroduced the soft sets and fuzzy set theories. We then introducedthe fuzzy parameterized soft fps sets and their operations.Afterwards, we defined OR and AND operations. By using them, weset up soft decision making methods. Finally, we give an examplewhich shows that it can be successfully applied to problems thatcontain uncertainties