Dokuma işletmelerinde işlerin çizelgelenmesi için bir çözüm yaklaşımı
A solution approach for job scheduling in weaving companies
  1. Tez No: 266406
  2. Yazar: SEDAT AYDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYDIN SİPAHİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yöneylem Araştırması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma kapsamında, çuval kumaşı üretimi yapan bir dokuma işletmesinde dokuma süreçlerinde karşılaşılan önemli problemlerden biri olan dokuma tezgâhlarında işlerin çizelgelenmesi problemi incelenmektedir.Önerilen çözüm yaklaşımı iki aşamalıdır. İlk aşamada sütun türetme tekniği kullanılarak tezgâhlarda bir arada üretilebilecek kaliteli ürün kombinasyonları türetilmekte, ikinci aşamada ise siparişleri karşılayacak şekilde planların tezgâhlara yüklenmesi bir genelleştirilmiş atama modeli yardımıyla çözülmektedir. Geliştirilen yaklaşım ile dokuma bölümündeki tezgâhların kullanılabilirlik oranlarının artırılması ve işlerin gecikmelerinin azaltılması sağlanmaktadır. Sistemde sıra bağımlı hazırlık süreleri mevcuttur. Atama işlemi bu hazırlık süreleri göz önünde bulundurularak gerçekleştirilmektedir.Bu çalışma, geliştirilen yöntemin daha iyi anlaşılmasını sağlamak için çizelgeleme ve dokuma konuları üzerinde kapsamlı bir ön bilgi de sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the process of weaving, one of major problems encountered in the loom scheduling problem is studied in a weaving company which is the production of bags made of fabric woven.The proposed method is based o two phases. In the first phase, good production combinations which can be produced together are generated by using column generation technique. In the second phase, generated plans are loaded to machines so as to meet product orders by using a classical assignment model. With this solution approach, it is provided to increase the utilization rate of machine tools and to minimize number of tardy jobs. Sequence dependent setup times are available on the system. The assignment process is realized by considering this setup times.This study also provides comprehensive information on scheduling and weaving in order to maintain better understanding of the proposed method.