Başköy ve Bayramhacılı (Kayseri) civarındaki üst miyosen-pliyosen yaşlı karbonatlı ve killi birimlerin jeolojisi, mineralojisi, jeokimyası ve çökelme ortamı
Geology, mineralogy, geochemistry and depositional environment of upper miocene-pliocene carbonate and argillaceous units around the Başköy and Bayramhacili (Kayseri)
  1. Tez No: 266419
  2. Yazar: ERSEL GÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN KADİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mineraloji Petrografi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Tez çalışmasının amacını Başköy, Güzelöz ve Bayramhacılı köyleri (Kayseri), Şahinefendi ve Sofular köyleri (Nevşehir) civarında yer alan Üst Miyosen-Pliyosen yaşlı volkano-sedimanter birimler içindeki karbonatlı ve killi birimlerin jeolojisi, mineralojisi, jeokimyası ve çökelme ortamının araştırılması oluşturmaktadır. Birimleri karakterize eden örneklerin mineralojik özellikleri polarizan mikroskopisi, X-ışınları kırınımı (XRD), taramalı elektron mikroskopisi (SEM) ve jeokimyasal analizlerle incelenmiştir. Orta Anadolu Volkanik Bölgesinde yer alan çalışma alanında birçok ignimbirit seviyesi, andezit ve bazalt ile akarsu ve göl çökelleri ara katkılıdır. Bayramhacılı ve Kışladağ Üyeleri başlıca olarak akarsu ve göl çökellerinden oluşmaktadır. Bitki kök izleri, paleotopraklar, kalişlerin varlığı ve çalışma alanının litofasiyesi akarsu ve sığ göl ortamlarını göstermektedir. Bu ortamlarda feldispat, kuvars, kalsit, opal-CT, amfibol egemendir, bunlara simektit, illit ve eser olarak paligorskit ve sepiyolit eşlik etmektedir. Karbonat örneklerinde mikrosparitik-sparitik kalsit çimentonun gelişimi ve kırık ve çatlaklardaki köpekdişi türü sparitik kalsit kristaller, kurak ve yağışlı dönemlerin ardalanmasını belirtmektedir. Kalişlerin duraylı oksijen ve karbon izotop değerleri kalişlerin oluşumundaki meteorik su etkisini, kurak koşulları ve küresel bitki örtüsü değişimi ile ilişkisini göstermektedir. Kireçtaşı örneklerinin duraylı oksijen ve karbon izotop değerleri göle tatlı su girişini ve biyolojik kökeni göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis is to investigate of the geology, mineralogy, geochemistry and depositional environment of carbonate and argillaceous units in the Upper Miocene-Pliocene aged volcano-sedimantary sequences which are located between Başköy, Güzelöz, and Bayramhacılı villages (Kayseri), Şahinefendi, and Sofular villages (Nevşehir). The samples which are characterized of the units were analysed with respect to their mineralogical characteristics by polarized-light microscopy, X-ray diffraction (XRD), scanning electron microscopy (SEM), and geochemical analyses. The study area is situated in Central Anatolian Volcanic Province which contains many ignimbrite levels, andesite, basalt intercalated with fluvial and lacustrine deposits. Bayramhacili and Kısladağ Members are predominantly composed of the fluvial and lacustrine deposits. The presence of root traces, paleosols, calcrete and the description of the lithofacies in the study area indicate fluvial and shallow-lake environments. These environments are dominated by feldspar, quartz, calcite, opal-CT, amphibole coexisted with smectite, illite and accessory palygorskite and sepiolite. Smectite predominates in paleosol and calcrete units. Development of microsparitic to sparitic calcite cement in carbonate samples, and dogtooth-type sparitic crystals in fractures and cracks indicate alternating periods of drought and wet. The oxygen and carbon stable isotope values of calcretes indicating their formation under the influence of meteoric water and which is related to the drought climatic conditions and the global vegetation change. The oxygen and carbon stable isotope values of limestone samples which indicates freshwater fluxes to the lake, and biogenic origin.