Supplier selection using TOPSIS and VIKOR under fuzzy environment
Bulanık VIKOR ve bulanık TOPSIS yöntemleri ile tedarikçi seçimi
- Tez No: 266460
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL KARSAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Tedarikçi seçimi önemli bir çok ölçütlü karar verme problemidir. Gerçek hayatta, çelisenölçütler, alternatifler ve farklı görüslere sahip uzmanlar belirlendikten sonar karar vericilerölçütleri ve alternatifleri ölçütlere göre sayısal değerler veya sözel değiskenler ilederecelendirirler. Bu çalısmada, ?stanbul'da bir özel hastanenin tedarikçi seçim problemikapsamlı bir sekilde irdelenmektedir. Problemi çözmek için ilk olarak karar verici grupbelirlenir, ölçütler ile alternatifler seçilir ve her bir karar verici sözel değiskenler ilealternatifleri ölçütlere göre derecelendirir. Bu çalısmada sözel değiskenler yamuk bulanıksayılar ile gösterilmekte ve karar matrisi olusturulmaktadır. Problem bulanık VIKOR vebulanık TOPSIS yöntemleriyle çözülmüs ve sonuçlar karsılastırılmalı olarak irdelenmistir.
Özet (Çeviri)
Supplier selection is a very important multi-criteria decision making problem. In real world,after determining the conflicting criteria, alternatives and opinions from different experts, agroup of decision-makers rate criteria and alternatives with respect to criteria with crispvalues or linguistic variables. In this study, supplier selection of a private hospital isthoroughly analyzed. To solve the problem, first a group of decision-makers are determined,the criteria and alternatives are chosen and each decision-maker rates the alternatives withrespect to criteria using linguistic variables. These linguistic variables are shown withtrapezoidal fuzzy numbers and decision matrices are formed. Then, problem is solved byfuzzy VIKOR and fuzzy TOPSIS methods, and the results are analyzed in a comparative way.