Konfeksiyon işletmelerinde tedarikçi seçiminin çok kriterli karar destek sistemleri yardımıyla analizi
Analysis of supplier selection in clothing plants by the help of multi-criteria decision support systems
- Tez No: 546616
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OZAN KAYACAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Günümüzde yaşanan küreselleşme, teknolojik gelişmeler ve yoğun rekabet, tekstil konfeksiyon firmalarının da müşteri memnuniyetini sağlamak, siparişleri müşterinin istediği kalitede ve zamanında teslimat yapabilmek, diğer firmalarla rekabet edebilmek için üretime yönelik doğru tedarikçi seçiminin önemini anlamalarını sağlamaktadır. Bu konunun basit bir fason seçimi olarak görülmemesi, pek çok değerlendirme kriteri dikkate alınarak, sadece tek değişkene ve kritere göre değil, çok sayıda kritere ve bunların ortaklaşa etkilerine bakılarak değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu amaçla, İzmir'de hazır giyim üretimi alanında faaliyet gösteren bir işletmede Çok Kriterli Karar Verme sistemlerinden MACBETH yöntemi kullanılarak fason seçiminde dikkate alınan kriterlerin ağırlıkları belirlenmiş, fason tedarikçi alternatiflerinin değerlendirilmesinde TOPSIS ve VIKOR yöntemlerinden yararlanılmış ve elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır. Çalışmada MACBETH yöntemi uygulanmasındaki amaç, Türkçe literatüre en iyi tedarikçi çözüm problemi konusunda katkı sağlamaktır. MACBETH yöntemi ile TOPSIS ve VIKOR yöntemlerinin birleşik olarak uygulanması, Türkçe literatürde yapılan ilk çalışmalardan biri olma özelliğini göstermektedir. MACBETH yönteminin ELECTRE, PROMETHEE gibi diğer ÇKKV yöntemleri ile birleşik olarak da kullanılabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today globalization, technological developments and mass competition forces the garment producers to understand the importance of subcontractor selection in order to meet the customer satisfaction, demand for shipping on time and compete with other suppliers. This process shouldn't be evaluated as an easy selection process, it also should be handled by using not just a single variable but also a large number of criteria and their joint effects. For this purpose, in a clothing plant located in Izmir, the weights of subcontractor selection criterias were defined by using MACBETH method and the evaluation of the all alternatives has been performed by using TOPSIS and VIKOR methods and finally the results have been compared. In this study, the purpose of applying the MACBETH method is to contribute to Turkish literature about the best supplier solution problem. The combination of MACBETH method with TOPSIS and VIKOR methods is one of the first study in Turkish literature. As a result, the MACBETH method can also be applied in combination with other multi criteria decision methods such as ELECTRE, PROMETHEE.