Kentsel dönüşüm uygulamalarında gayrimenkul değerleme yaklaşımının Bayrampaşa kentsel dönüşüm projesi kapsamında irdelenmesi
The investigation of the real estate valuation approach in urban transformation applications in the case of Bayrampaşa transformation project
  1. Tez No: 266470
  2. Yazar: FATMA KARABAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILDIZ AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu çalışmada alan eşitliğine dayalı klasik kentsel dönüşüm uygulamalarına alternatif yeni bir uygulama aracı olan değer esaslı yöntem incelenmiştir. Bu yönteme temel oluşturan değer kavramının belirlendiği gayrimenkul değerleme bilimi kentsel dönüşüm kavramı çerçevesinde ele alınmıştır. Kentsel dönüşüm ve gayrimenkul değerleme ile ilgili temel kavramlar açıklanarak konu ile ilgil teorik bilgiler verilmiştir. Konunun uygulanması kentsel dönüşüm ve gayrimenkul değerleme uygulamalarının bir arada kullnıldığı Bayrampaşa Kentsel Dönüşüm Projesi örneğinde incelenerek sonuçları ve analizleri ortaya koyulmuştur.Yöntem olarak, Dünyada ve Türkiye'de yapılmış kentsel dönüşüm uygulamaları incelenmiş, şimdiye kadar yapılan kentsel dönüşüm uygulamalarının mevcut yasalarda hangi kapsamda ele alındiği analiz edilerek, Kentsel Dönüşüm Yasa Tasarısı Taslağının Bayrampaşa Kentsel Dönüşüm Projesi örneğinde uygulama adımları ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
Within the context of this study, the ?value based? method, which is an altrnative method to the classic urban transformation applications based on ?area equality? principle, has been analyzed. The discipline of real estate valuation, in which `value?, the underlying concept of this approach has been determined, has been handled within the framework of urban transformation. Relevant theoretical information has been given by explaining the basic concepts of urban transformation and real estate valuation. The implementation of the subject has been examined and the analysis and results have been revealed by the investigation of the Bayrampaşa Urban Transformation Project, in which urban transformation and real estate valuation applications were used together.As the method of this study; urban transformation applications completed in the World and in Turkey have been examined, how the urban transformation applications completed so far have been handeled within the context of the existing laws has been analysed and the implementation steps of the Draft Law on Urban Transformation have been revealed through the Bayrampaşa Urban Transformation Project.