TOKİ'nin sosyal konut ve lüks konut projelerinin değerlendirilmesi: Ankara örneği
The analysis of housing development administrations social housing and luxury housing: Ankara case
- Tez No: 389571
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL MENGİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Taşınmaz Geliştirme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Kentleşme ve hızlı nüfus artışı, artan konut ihtiyacını gündeme getirmektedir. 1950'li yıllardan beri Türkiye'de devletin sürdürdüğü konut politikası, genel olarak, ekonomik krizlerin aşılmasında ve farklı sektörlere sermaye birikimi sağlamak amacı ile konut üretimini bir araç olarak kullanmak yönünde olmuştur. Son yıllarda ise kentleşme, konut ve kentsel dönüşüm konularına önemle yer verilmiş; 2003 yılından itibaren yapılan yasal düzenlemelerle birlikte TOKİ, konut politikalarında ve kentsel dönüşüm uygulamalarında önemli bir aktör haline gelmiştir. Yeterli donatıları olan, aktif bir çevrede, uygun maliyetli, uygun büyüklükteki konutları tüm nüfus için sağlayarak konut sorununun çözümünde bir alternatif olma amacı ile ön plana çıkması beklenenTOKİ, zamanla piyasa için konut üretimini destekler hale gelmiştir.Bu bakımdan tez çalışmasında; toplu konut anlayışının doğuşu ve gelişim süreci ile TOKİ'nin son dönemlerdeki uygulamaları incelenmekte, kurumun tutum ve politikalarının ne ölçüde sosyal konut politikasına yönelik olduğu ortaya konmaya çalışılmakta, Ankara'da üretilen sosyal konut ve lüks konutların yoğunlaştığı alanlar da göz önünde bulundurularak, güncel proje örneklerinin ortak ve farklı özellikleri, sosyal ve lüks konut parametreleri çerçevesinde, gayrimenkul değerleme konusu ile de ilişkilendirilerek değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Urbanization and rapid population growth raises the increasing need for housing. Housing policies the government has been applying since 1950 generally focus on handling the economic crisises and managing investment savings by using house production as a tool. Urbanization, housing and urban transformation have been important issues in recent years. After 2003, with the help of new legislation, Housing Development Administration has become an important actor at housing policies and urban transformation. Having sufficient sources with affordable costs and being an alternative for housing problems, Housing Development Administration has begun to support the housing production for the market.Thus, this thesis work focuses on the development process of mass housing issue; recent applications, policies and acts of Housing Development Administration; compliances with social housing needs; common and different aspects of ongoing housing projects in Ankara, social and luxuary housing properties with general housing parameters in terms of real estate development.