Performance analysis on RAID levels
RAID seviyelerinde performans analizi
  1. Tez No: 266472
  2. Yazar: ALİ RIZA BALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM KARAHOCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Performansı arttırmak BT birimlerinin en öncelikli görevlerinden birisidir. Değişik veri tipleri ve uygulamalar ile çalışmak durumunda olan şirketler, uygun değerli performansı elde etmek için en uygun sistemi ve en uygun RAID yapısını belirlemek ihtiyacını duymaktadır.Bu çalışma, bilgi teknolojilerindeki hızlı gelişmelerden ötürü önem kazanan yüksek performans gereksiniminin depolama birimlerinde nasıl en uygun elde edilebileceğini araştırmak üzere yapılmıştır. Birden fazla diski bir araya getirerek, çoklu diskin faydalarını tek bir yapı halinde kullanan RAID sistemleri üzerinde detaylı testler yapılmış ve bunların sonuçları yorumlanmıştır.Bu çalışma ile disk grubu performansı farklı RAID seviyeleri üzerinde farklı uygulamalar ve veri tipleri ile gözlemlenecektir. İzleme ve sınama aracı Hp Library and Tape Tools(Hp L&TT) olacaktır. Elde edilen tüm veriler analiz edilmek üzere Microsoft Excel programında saklanan veriler SPSS 1.6 aracı kullanılarak analiz edilecek. Değişik veri ve uygulama tipleri için en uygun RAID seviyelerini tespit etmek için istatistiksel veriler karşılaştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
Increasing the performance is one of the primary goals of IT departments. For companies which have to run different data types and applications with different sizes on server environments, it is necessary to determine the best raid configuration.This work has intended to find out most suitable structure on storage systems to achieve optimum performance. Performance need became more critical because of fast technology growth. Deep analysis made due to results of RAID performance tests.With this thesis array performance will be monitored on different hardware and raid level configurations with different data type and size. Monitoring and testing program will be Hp Library and Tape Tools (Hp L&TT). All collected data will be stored with Microsoft Excel for analyzing. Stored data will be analyzed with SPSS 1.6. Statistical data will be compared to determine best raid level and array configuration for specific data, application type and size.