Akrilik asidin, katı asit katalizör varlığında, propilen glikol ile esterleşme kinetiğinin incelenmesi
Reaction kinetics of the esterification of acrylic acid with propylene glycol in the presence of solid acid catalyst
- Tez No: 266519
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET RIZA ALTIOKKA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu tezde akrilik asit propilen glikol esterleşme tepkimesi Amberlyst?15 heterojen katalizörü varlığında çalışıldı. Tepkime hızının katalizör miktarı ile doğrusal olarak -rA=0,0004+0,0002%(w/w) , mol/L.dak eşitliği ile arttığı belirlendi.Daha sonraki deneyler katalizör olarak Amberlyst?15 (% 5 (w/w)) ve inhibitör olarak fenotiazin (% 0,3 (w/w)) varlığında farklı sıcaklık ve farklı reaktant mol oranı koşullarında kesikli reaktörde gerçekleştirildi. Esterleşme tepkimesine ilave olarak akrilik asidin ve hidroksipropil akrilatın dimerleşmesi/polimerleşmesi tepkimelerini de kapsayan mekanizmasınınA + P?T + W2A?dimer2T?dimerşeklinde verilebileceği gösterildi.Bu mekanizmaya ait kinetik ifadeler türetildi. Tepkime hız sabitlerinin sıcaklık ile değişimlerinin, % 5 (w/w) Amberlite?15 varlığında,k1=exp(22,166-9667/T) , mol/L.dakk2=exp(13,834-7797/T) , mol/L.dakk3=exp(62,628-24710/T) , mol/L.dakk4=exp(30,566-12339/T) , mol/L.dakşeklinde olduğu gösterildi. Ayrıca, esterleşme tepkime ısısı, 15,547 kJ/mol olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the kinetics of esterification of acrylic acid with propylene glycol has been studied in the presence of Amberlyst?15 as a heterogeneous catalyst. It is determined that the reaction rate linearly increases with catalyst loading according to the equation-rA=0,0004+0,0002%(w/w) , mol/L.min.The reaction was carried out in a batch reactor at different temperatures and different reactant mole ratios in the presence of Amberlyst?15 (% 5 (w/w)) as catalyst and phenothiazine (% 0,3 (w/w)) as polymerization inhibitor. The simultaneous dimerization/polymerization of acrylic acid and products, in addition to the reversible esterification reaction, was proposed as the reaction mechanismA + P? T + W2A?dimer2T?dimerKinetic equations corresponding to the reaction mechanism have also been developed. Temperature dependencies of the reaction rates, in the presence of % 5 (w/w) Amberlyst?15 were shown to bek1=exp(22,166-9667/T) , mol/L.mink2=exp(13,834-7797/T) , mol/L.mink3=exp(62,628-24710/T) , mol/L.mink4=exp(30,566-12339/T) , mol/L.minAlso, heat of reaction for esterification was also calculated to be 15,547 kJ/mol.