Batı Anadolu'da yüksek bor içeren topraklarda doğal yayılış gösteren bitkilerin toprak bitki ilişkisi bakımından araştırılması
Investigation of natural plant diversity on the soils with high boron concentrations in terms of soil-plant relations in West Anatolia
  1. Tez No: 266529
  2. Yazar: HARUN BÖCÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ TÜRE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 256
Özet
Bu çalışma, öncelikli olarak Batı Anadolu'da yüksek bor (B) içeren toprakların doğal bitki çeşitliliği ve bir çevre gradienti olarak seçilen bitkiler tarafından kullanılabilir B konsantrasyonu ile doğal bitki çeşitliliği arasındaki ilişkileri ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu kapsamda, Kırka (Eskişehir), Emet-Hisarcık (Kütahya), Mustafakemalpaşa (Bursa) ve Bigadiç (Balıkesir) ilçelerinde yer alan toplam 7 B rezerv alanı ve yakın çevrelerinde gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda, 67 familya ve 268 cinse ait toplam 417 takson belirlenmiştir. Çoğu bitkinin normal gelişimi için gerekli olan kullanılabilir B seviyesi limitleri 2-5 ppm olmasına karşın, araştırma sonucunda 30 ppm'den daha fazla B seviyesine sahip topraklarda yayılış gösterebilen 10 takson tespit edilmiştir. Bu taksonlar, B biriktirme kapasiteleri ve farklı B konsantrasyonlarına sahip ortamlarda gösterdikleri çimlenme özellikleri açısından da değerlendirilmiştir. Bu araştırmadan elde edilen sonuçların; B ile bitkiler arasındaki etkileşimlerin anlaşılması, doğal ve kültür alanlarında B yönetimi, B ile kirlenmiş toprakların ya da terkedilmiş maden alanlarının bitkiler aracılığı ile rehabilite edilebilme (fitoremediasyon) olanakları, B biriktiren taksonların B bakımından fakir alanlarda yeşil gübre olarak kullanılabilirlik potansiyelleri, B-tolerant bitkilerin tolerans mekanizmalarının anlaşılarak bunların kültür bitkilerine uygulanılabilirliği açısından bir araç olarak kullanılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study mainly focuses on plant diversity on the soils with high boron (B) concentrations, relationships between plant distribution and extractable B concentration, selected as an environmental gradient. In this respect, at the end of the studies carried out around B reserve areas located at Kırka (Eskişehir), Emet-Hisarcık (Kütahya), Mustafakemalpaşa (Bursa) and Bigadiç (Balıkesir) counties and their environs, 417 taxa belonging to 67 families and 268 genera were determined. Although out of 2-5 ppm extractable B range is limiting factor for many plant species, 10 plant taxa which can distribute onto the soils with over 30 ppm extractable B level were determined. B accumulation and germination characteristics of these taxa in different B levels were also studied. The results of the present study could serve as a useful tool for understanding B-plant relationships, B management in natural and cultivated sites, phytoremediation of B contaminated or abandoned mine fields, potential use of B-accumulator plants as green fertilizer, understanding of B tolerance mechanism and its application to the cultivated plants.