Eskişehir, İskenderun ve Payas'taki ilköğretim okulu öğrencilerinin uçucu organik bileşiklere kişisel maruziyetlerinin incelenmesi
Investigation of volatile organic compounds personal exposures of primary school children in Eskişehir, İskenderun and Payas
  1. Tez No: 266551
  2. Yazar: GÜLÇİN DEMİREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY DÖĞEROĞLU, YRD. DOÇ. DR. EFTADE O. GAGA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu tez çalışması kapsamında İskenderun, Payas ve Eskişehir'de yaşayan 11-12 yaş grubu İlköğretim okulu öğrencilerinin BTEX (Benzen, toluen, etilibenzen, m,p-ksilen ve o-ksilen), NO2 ve ozon bileşiklerine maruziyetleri incelenmiştir. İskenderun ve Payas bölgelerinde seçilen 4 okuldan toplam 102 öğrenci, Eskişehir'de ise toplam 2 okuldan 65 öğrenci çalışmaya katılmıştır.Çalışma sonucunda Eskişehir, İskenderun ve Payas'ta öğrencilerin BTEX bileşiklerine maruziyetleri belirlenmiş ve bu derişimlerden faydalanılarak bir sağlık riski değerlendirmesi yapılmıştır. Bölgeler arasındaki farklar ve yaşam alışkanlıklarının BTEX bileşilerine maruziyet ile olan ilgisi anket verileri yardımıyla belirlenmiştir. Eskişehir'de ölçülen iç ortam ve dış ortam derişimlerinden faydalanılarak kişisel maruziyetler modellenmiş, I/O oranları hesaplanarak hedef kirleticiler için kaynak belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, exposure of 11-12 years old primary school children to BTEX (benzene, toluene, ethylbenzene, m,p-xylene and o- xylene), NO2 and ozone were investigated in Iskenderun, Payas and Eskişehir. A total of 102 children were recruited from 4 schools in Iskenderun and Payas and 65 students were recruited from 2 schools in Eskişehir.BTEX exposure of children living in Eskişehir, Iskenderun and Payas were determined and health risk assessment was done by the help of personal exposure data. Differences between the regions were determined by the statistical analysis. Questionnaires were used to assess the relationship between the personal exposure and lifestyle. A linear model was used to calculate time weighted avarage personal exposure data in Eskişehir where indoor and outdoor sampling was also carried out. Indoor/Outdoor (I/O) ratios were used for the source characterization.