InN ve GaInN örneklerde galvonomagnetik ölçümler
Galvanomagnetic measurements in InN ve GaInN samples
  1. Tez No: 266552
  2. Yazar: ŞÜKRÜ ARDALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN TIRAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tezde InN ve Ga1-xInxN örneklerde galvonomagnetik ölçümler yapıldı. Deneylerde üç farklı örnek grubu kullanıldı. Örnekler Molecular Beam Epitaxy (MBE) büyütme sistemi ile Cornell Üniversitesi (Amerika Birleşik Devletleri) ve Crete Üniversitesi (Yunanistan) tarafından büyütüldü. Cornell Üniversitesi'nde büyütülen Ga1-xInxN örneklerde indium yoğunluğu 1?x?0,44 arasındadır. Crete Üniversitesi'nde büyütülen InN örnekler ise (i) InN tabaka kalınlığı 1,08 ?m, 2,07 ?m ve 4,7 ?m olan hacimli (bulk) örnekler; (ii) InN tabaka kalınlığı 0,4 ?m, 0,6 ?m ve 0,8 ?m olan GaN/AlN/InN heteroeklem örnekler olarak iki farklı grup şeklindedir. Hall mobilitesi ve Hall taşıyıcı yoğunluğu, sıcaklığın fonksiyonu olarak 1,7-275 K aralığında ölçüldü. Cornell Üniversitesi tarafından büyütülen Mg-Katkılı InN örneğinde ve Crete Üniversitesi tarafından büyütülen 1,08 ?m kalınlığa sahip hacimli InN örneğinde süperiletkenlik davranışı gözlendi. Hall mobilitesinin sıcaklığa bağlı davranışları ile Raman ölçümlerinin sonuçları analiz edilerek optik fonon enerjisi belirlendi. Magnetotransport ölçümleri 1,8-275 K sıcaklık aralığında ve yüksek magnetik alan (0-11T) altında yapıldı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, galvonomagnetic measurements have been made in InN and Ga_(1-x) In_x N samples. Three different sample groups have been investigated in the experiment. These samples were grown at Cornell University (USA) and Crete University (Greece) using Molecular Beam Epitaxy (MBE) growth system. Ga1-xInxN samples with indium concentration between 1?x?0.44 have been produced at Cornell University. The samples produced at Crete University; (i) bulk samples with InN thicknesses 1.08, 2.07 and 4.7 ?m, and (ii) GaN/AlN/InN heterojunction samples with InN thicknesses 0.4, 0.6 and 0.8 ? m have been investigated. Hall mobility and Hall carrier concentration measurements have been carried out as a function of temperature in the range 1.7-275 K. In the Mg?doped InN sample grown at Cornell University and bulk InN sample with 1.08 ?m InN thickness grown at Crete University, superconductivity behavior have been observed. Optic phonon energy has been determined analyzing with temperature dependence of Hall mobility and Raman measurement results. Magnetotransport measurements have been performed in the temperature range 1.8-275 K and at high magnetic field (0-11T).