Metilen mavisi düzenli tek tabaka yapılarının elektrokimyasal sentezi ve karakterizasyonu
Electrochemical synthesis and characterization of well-ordered methylene blue monolayers
- Tez No: 266571
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT ALANYALIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu tez çalışması kapsamında, Au elektrot üzerinde metilen mavisi kendi kendine biriken tek tabakalarının (SAM) oluşturulması ve MB-SAM yapısının elektropolimerizasyonu ile iyi düzenlenmiş poli(MB-SAM) yapısının sentezi amaçlanmıştır. Oluşturulan poli(MB-SAM) yapılarının karakterizasyonu için dönüşümlü voltametri, UV-görünür bölge absorpsiyon spektroskopisi, FTIR-ATR spektroskopisi ve STM teknikleri kullanıldı. MB-SAM yapısının oluşumu için optimum süre 4 gün olarak tespit edildi. MB-SAM yapısının elektropolimerizasyonu için pH: 9,0 borat tamponunda 1 s süre ile 950 mV'da potansiyel kontrollü elektroliz tekniği uygulandı. Morfolojik incelemeler ile yaklaşık 5 nm çapında iyi düzenlenmiş poli(MB-SAM) nano tel yapılarının oluştuğu belirlendi. Poli(MB-SAM)'nın ATR-FTIR spektrumunda 1279 cm-1`de karakteristik aromatik C-N gerilim titreşimine karşılık gelen ilave bir pik gözlendiği için MB-SAM filminin polimerizasyonunun C-N birleşmesi ile oluştuğu sonucuna varıldı. UV-görünür bölge absorpsiyon spektroskopisi ile yapılan optik incelemeler sonucunda polimer yapının pikinin monomer yapıya göre 80 nm maviye kaydığı belirlendi. Bu durum elektropolimerizasyonu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to form a well-ordered structure of methylene blue (MB) by electropolimerization of self?assembled monolayers (SAM) of MB on gold substrates. Characterization of prepared MB structure was carried out by using cyclic voltammetry, UV-vis. absorption spectroscopy, ATR-FTIR spectroscopy, and STM techniques. Electrochemical measurements show that optimum immersion time is 4 days to from MB-SAM structure. Poly(MB-SAM) structure have been optained by potantiostatik experiment at 950 mV for 1 s in pH: 9,0 buffer solution. Morphological investigations exhibit a well ordered poly(MB-SAM) nanowires with about 5 nm width. ATR-FTIR spectrum of the poly(MB-SAM) film shows an additional peak at 1279 cm-1 that is a characteristic of aromatic C-N stretching vibration. It can be concluded that the polymerization of MB-SAM film occurs via C-N coupling. UV-Visible Absorption spectroscopy technique was carried out to investigate the optical properties of poly(MB) films. Spectrum of poly(MB) shows a blue shift about 80 nm and is attributed to electropolimerization of MB on the electrode.