Wind resource assessment on the campus area of Izmir Institute of Technology: Use of multi point data sources
İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü kampüs alani rüzgar kaynağinin değerlendirilmesi: Çoklu nokta veri kaynaği kullanimi
  1. Tez No: 266642
  2. Yazar: ÇAĞDAŞ ÜNVEREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ ÖZERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma kapsamında, kompleks arazi yapısına sahip İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü kampüs alanının, üç farklı noktasındaki dört ölçüm istasyonundan alınan farklı zaman aralıklarına sahip rüzgar verisi, bu bölgedeki rüzgar potansiyelinin belirlenmesi için kullanılmıştır. Sonuçlar göstermiştir ki, bölge önemli ölçüde rüzgar enerjisi potansiyeline sahiptir ve kapasite faktörü %42'den büyük olan bir rüzgar tarlası kurulmasına uygundur. Çalışmada kullanılan ve diğer ölçüm istasyonlarına göre yüksek öncelik verilen 70 metre yüksekliğe sahip ölçüm istasyonundan alınan verilere gore, bölgedeki ortalama rüzgar hızları, 50 metre için 8.17 m/s ve 80 metre için 8.63 m/s olup, hakim rüzgar yönünün kuzey olduğu belirlenmiştir. Rüzgar istatistiklerinin ve gürültü, gölgeleme gibi çevresel etkilerin göz önüne alınması ile hesaplanan maksimum enerji getirisinin değerlendirilmesinde ise WAsP ve GH WindFarmer yazılımları kullanılmıştır. 2500 kW nominal güce sahip rüzgar türbinlerinin mikrokonuşlandırılması, rüzgar enerji yoğunluğu haritasındaki en uygun bölgeler saptanarak yapılmıştır. Varsayımsal olarak yerleştirilen ve kurulu gücü 45 MW olan bu 18 türbinden, 167 GWh/yıl enerji üretilebileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Wind data which belong to the three different points on Izmir Institute of Technology campus area but has different time intervals have been used to evaluate the wind power potential on this area which has a complex terrain. The results showed that, this region has significant wind power potential and it is suitable for building a wind farm that has capacity factor over 42%. Mean wind speeds at station which has higher priority with 70 meters of height have been found 8.17 m/s at 50 m height and 8.63 m/s at 80 m height. The prevailing wind direction has also been found as north direction. WAsP and GH WindFarmer software have been used to evaluate the wind statistics and maximize the energy yield by taking into account of noise and visual constraints. Wind turbines which have 2500 kW nominal power have been microsited at the most efficient locations on the wind energy density map. Eighteen turbines with a total capacity of 45 MW were located on the selected sites. The estimated annual net energy productions of the wind turbines have been calculated as 167 GWh/year.