Kranial metastaz tespit edilen meme kanserli hastaların demografik özellikleri
Demographic characteristic of breast cancer patients with brain metastasis
- Tez No: 266662
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜZİN DEMİRAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Onkoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
1.GİRİŞ ve AMAÇMeme kanseri kadınlar arasında en sık görülen kanser türüdür. Meme kanseri beyin metastazlarının akciğer kanserinden sonra ikinci en sık nedenidir. Beyin metastazı meme kanserinin geç görülen bir prezentasyon şeklidir. Genç yaş, hormon reseptör negatif tümörler, büyük tümörler, pozitif lenf nodu tutulumu, önceden akciğer, karaciğer ve kemik metastazlarının olması, metastaz sayısının artması, önemli risk faktörleridir. Bu çalışmada meme kanseri olup beyin metastazı gelişen hastaların demografik özellikleri incelenerek yaşam süreleri üzerine olan etkileri araştırılmıştır.2.GEREÇ ve YÖNTEMÇalışmaya meme kanseri tanısı almış ve manyetik rezonans görüntüleme (MRG) ile beyin metastazı saptanmış 38 hasta dahil edildi. Hastaların yaş, performas durumu (ECOG), menapoz durumu, antrasiklin direnci, klinik evresi, tümör tipi, tümör çapı, tümörün nükleer gradesi, tutulan lenf nodu sayısı, ER, PR ve c-erbB-2 reseptör durumu, tanı anında verilen tedavi, ilk metastaz yeri, tanı ile beyin metastazı arasındaki süre, ilk metastaz ile beyin metastazı arasındaki süre, beyin tutulum yeri, başvuru semptomları, izole metastazın olup olmadığı, beyin metastazı için verilen tedavi ve tedaviye yanıt, hastalıksız sağkalım, progresyonsuz sağkalım, toplam sağkalım ve ölüm nedenleri incelendi.3.BULGULARHastaların ortanca hastalıksız sağkalım süresi ortanca 36±6.7 ay bulundu.
Özet (Çeviri)
1.INTRODUCTION AND PURPOSEBreast cancer is the most seen cancer type among women. It is the second most frequent cause of brain metastasis following lung cancer. Brain metastasis is a late presentation of breast cancer. Younger age, tumors that lack expression of hormone receptor, tumors in bigger size, lymph node involvement, prior lung, liver and bone metastasis, increased number of metastasis are important risk factors. In this study; we aimed to examine demographic charasteristics and their effects on survival in breast cancer patients with brain metastasis.2.MATERIALS AND METHODSOur study included thirty-eight patients with breast cancer who were diagnosed with brain metastasis by magnetic resonance imaging. Patients? age, performance status, menopausal state, antracycline resistance, clinical stage, subtype of tumor, tumor diameter, nuclear grade, number of lymph node involvement, expression of estrogen receptor (ER), progesterone receptor (PR) and HER2, treatment given during diagnosis, first metastasis region, duration between diagnosis and brain metastasis, duration between first metastasis and brain metastasis, region of brain involvement, reference symptoms, whether to have isolated metastasis or not, treatment given for brain metastasis and response to treatment, disease free survival, progression free survival, overall survival and death causes were examined.3.RESULTSMedian disease free survival was 36±6,7 months.