Hemodiyaliz hastalarında resirkülasyon sorunu ve diyaliz yeterliliği ile ilişkisi
Recirculation problem in haemodialysis patients and its correlation with dialysis adequacy
  1. Tez No: 266663
  2. Yazar: ERDOĞAN ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUROL ARIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
AMAÇ: Kronik böbrek yetmezliği (KBY) hastalarında tedavideki gelişmelere rağmen morbidite ve mortalite hala yüksektir. Hastaların genelde ileri yaşta olması, KBY'ye eşlik eden ek hastalıkların olması mortalite artışının temel nedenleridir. Hemodiyaliz tedavisinin yetersizliği morbidite ve mortaliteyi etkileyen faktörlerden birisidir. Diyaliz işlemi esnasında diyalize olmuş kanın sistemik kapiller dolaşıma ulaşmadan tekrar hemodiyaliz cihazına dönmesine resirkülasyon denir. Çalışmamızın amacı hemodiyalizde resirkülasyon sorununun boyutunu saptamak ve artmış resirkülasyon oranlarının diyaliz tedavisi yeterliliğine etkisini araştırmaktır.GEREÇ VE YÖNTEM: Araştırma Samsun İl Merkezinde bir hemodiyaliz merkezinde arteriovenöz fistül yolu ile hemodiyaliz tedavisi uygulanan 123 hasta üzerinde yapıldı. Hastaların kişisel özelliklerini saptamak için yedi sorudan oluşan bir anket formu kullanılmıştır. Anket formunda hastaların demografik özellikleri (yaş,cinsiyet,ağırlık) ile ilgili üç soru, KBY nedeni, komorbid hastalıkları, son dönem böbrek yetmezliği (SDBY) süresi daha önceki hemodiyalize giriş vasküler yolu veya yolları ve süresi ile ilgili sorular mevcuttu. Kişisel bilgiler hastalarla yüz yüze görüşme yoluyla elde edilmiştir. Laboratuar parametreleri olarak hemoglobin, hemotokrit, albumin, kalsiyum, fosfor, kalsiyumxfosfor, kreatinin, üre azalma oranı, Kt/V değerlerinin Ocak - Haziran 2010 tarihleri arasındaki 6 aylık aritmetik ortalamaları alınmıştır. Windows ortamında SPSS 15.0 istatistiksel paket programı kullanılmıştır.SONUÇLAR VE ÖNERİLER: Resirkülasyon saptanan grup ile saptanmayan grubu diyaliz yeterliliği açısından karşılaştırdığımızda; Kt/V, üre azalma oranı (URR), hemoglobin, hemotokrit, serum kalsiyum, fosfor, kalsiyumxfosfor oranı bakımından anlamlı fark saptanmazken, serum albumini açısından anlamlı fark saptanmıştır.ANAHTAR KELİMELER: Hemodiyaliz, diyaliz yeterliliği, resirkülasyon.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Chronic renal failure (CRF) patients have high rate of morbidity and mortality despite the new developments in treatment. The fundamental reasons of the increase in mortality rate are the fact that the patients are generally at old age and that there are usually additional illnesses accompanying chronic renal failure. Inadequacy of haemodialysis treatment is one of the main factors affecting morbidity and mortality. The return of the dialyzed blood to the haemodialysis equipment before systemic capillary circulation during the dialysis treatment is called recirculation. The purpose of this study is to assess the size of the recirculation problem in haemodialysis and to investigate the impact of the increased recirculation rates on the adequacy of dialysis treatment.MATERIAL AND METHOD: The survey was done at a haemodialysis center in Samsun Province where 123 patients received haemodialysis treatment through arteriovenous fistula. A questionnaire form consisting of seven questions was given to the patients to assess their particulars. There were three questions in the questionnaire regarding the demographical features of the patients (age, sex, weight). The other questions included the underlying reason of the chronic renal failure, the co-morbid illnesses involved, the duration of recent renal failure, and the vascular access and duration of previous haemodialysis treatments. Personal information regarding the patients was obtained through face to face interviews held with the patients. The following information were taken as laboratory parameters: hemoglobin, haematocrit, albumin, calcium, phosphor, calcium-phosphor, creatinine, urea reduction rate (URR), and 6 months of arithmetic mean of Kt/V values between January and June 2010. SPSS 15.0 statistical software was used under Windows media.CONCLUSION AND SUGGESTION: When we compared the group assessed recirculation and the group not assessed recirculation in terms of dialysis adequacy, we found no substantial difference in terms of Kt/V, urea reduction rate, hemoglobin, haematocrit, serum calcium, phosphor, calcium-phosphor rate, however substantial difference was found in terms of serum albumin.KEY WORDS: Haemodialysis, dialysis adequacy, recirculation.